Overrevet netværkskabel sender Danmarks Domstole i sort

Et overrevet netværkskabel ved Lyngby Storcenter har sendt de danske domstole i sort. Domstolene kan ikke svare på mails, ligesom borgerne ikke har adgang til minretssag.dk.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Danmarks Domstole er ramt af it-problemer efter, at et netværkskabel er blevet revet over i forbindelse med jordprøveboring.

Det oplyser Danmarks Domstole på sin hjemmeside.

Ifølge Computerworlds oplysninger er det et kabel fra GlobalConnect, der er blevet overrevet i forbindelse med en jordprøveboring ved noget vejarbejde ud for Lyngby Storcenter.

Den manglende netværksforbindelse betyder, at det ikke er muligt at kontakte domstolene via mail i dag, og samtidig er minretssag.dk heller ikke tilgængelig.

På domstol.dk bliver det oplyst, at netværksforbindelse forventes genetableret tirsdag morgen.

Det forlød først, at kablet var blevet gravet over i forbindelse med etableringen af den nye letbaneforbindelse i Storkøbenhavn, men domstol.dk oplyser, at der blot var tale om en jordprøveboring, der blev foretaget ved siden af der, hvor der bliver udført gravearbejde til letbanen.

Netværksproblemerne kommer samtidig med, at Rigsretssagen mod tidligere integrationsminister Inger Støjberg pludselig blev afbrudt tidligere på dagen, men domstol.dk oplyser ikke om, der er sammenhæng mellem de to hændelser.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job