Overrevet netværkskabel sender Danmarks Domstole i sort

Et overrevet netværkskabel ved Lyngby Storcenter har sendt de danske domstole i sort. Domstolene kan ikke svare på mails, ligesom borgerne ikke har adgang til minretssag.dk.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Danmarks Domstole er ramt af it-problemer efter, at et netværkskabel er blevet revet over i forbindelse med jordprøveboring.

Det oplyser Danmarks Domstole på sin hjemmeside.

Ifølge Computerworlds oplysninger er det et kabel fra GlobalConnect, der er blevet overrevet i forbindelse med en jordprøveboring ved noget vejarbejde ud for Lyngby Storcenter.

Den manglende netværksforbindelse betyder, at det ikke er muligt at kontakte domstolene via mail i dag, og samtidig er minretssag.dk heller ikke tilgængelig.

På domstol.dk bliver det oplyst, at netværksforbindelse forventes genetableret tirsdag morgen.

Det forlød først, at kablet var blevet gravet over i forbindelse med etableringen af den nye letbaneforbindelse i Storkøbenhavn, men domstol.dk oplyser, at der blot var tale om en jordprøveboring, der blev foretaget ved siden af der, hvor der bliver udført gravearbejde til letbanen.

Netværksproblemerne kommer samtidig med, at Rigsretssagen mod tidligere integrationsminister Inger Støjberg pludselig blev afbrudt tidligere på dagen, men domstol.dk oplyser ikke om, der er sammenhæng mellem de to hændelser.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura