Spritnyt ejendomsvurderingssystem efterlader Skat med 600.000 manuelle vurderinger

Efter syv års udvikling på et nyt it-system, der skal automatisere processen med ejendomsvurderinger, må Skat alligevel sende 600.000 vurderinger til manuel behandling hos Vurderingsstyrelsen.

Artikel top billede

Siden 2014 har Skatteminiateriet arbejdet på at få et nyt it-system klar, der skal automatisere behandlingen af ejendomsvurderinger.

Efter syv år og flere forsinkelser er systemet endeligt færdigt, og har sendt de første ejendomsvurderinger ud. Men alligevel viser det sig nu, at medarbejdere i Vurderingsstyrelsen, ikke kan læne sig tilbage.

Det skriver Berlingske.

Trods automatiseringen, så ser det det ud til, at styrelsen skal sætte medarbejdere til at behandle 600.000 manuelle vurderingsopgaver. En arbejdsbyrde, som ekspert i offentlig digitalisering og professor ved CBS Kim Normann Andersen anslår optimistisk vil tage 100.000 timer.

De 600.000 manuelle vurderinger bliver en realitet på trods af, at skatteminister Morten Bødskov forud for it-systemets udfærdigelse lovede skatteudvalget, at digitaliseringen vil "medfører både større træfsikkerhed og ensartethed i vurderingerne".

Oprindeligt skulle manuelle ejendomsvurderinger først foreligge, når "særlige forhold" gjorde sig gældende. Men skatteordfører Dennis Flydtkjær fra Dansk Folkeparti stiller spørgsmålstegn ved, at der skal være så mange ejendomme, hvor særlige forhold gør sig gældende.

Faktisk mener han, at det er "muligt", at der skulle findes så mange.

Træfsikkerheden for det nye system - altså sikkerheden for at Skats nye it-system rammer plet i sine vurderinger af ejendomme - ligger på mellem 70 og 90 procent. Det vil sige, at et sted mellem hver tiende og hver tredje ejendomsvurdering, som systemet spytter ud, vil ramme forbi målfeltet.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura