Mastercard køber dansk fintech-selskab

Mastercard har købt fintech-selskabet Aiia, som Danske Bank og norske DNB har haft en ejerandel af.

Artikel top billede

Det danske fintech-selskabet Aiia er blevet opkøbt af betalingsgiganten Mastercard.

Dermed overdrager Danske Bank og norske DNB deres ejerandele i selskabet til Mastercard.

Prisen for opkøbet er ikke offentliggjort.

I en meddelelse oplyser Danske Bank, at Mastercard er den rigtige ejer fremadrettet.

"Vi har været meget tilfredse med vores medejerskab og partnerskab med Aiia, som har været med til at skabe brugervenlige open banking-løsninger til gavn for vores kunder i hele Norden," lyder det fra Glenn Søderholm, head of personal og business customers.

"Vi er imidlertid glade for, at Mastercard ser potentialet i Aiia, og vi er overbevist om, at Mastercard vil være den rigtige fremtidige ejer i forhold til den videre udvikling af selskabet blandt andet i forhold til ambitionerne om europæisk ekspansion."

Beslutningen om at sælge Danske Banks ejerandel i fintech-selskabet, der tidligere hed tidligere Nordic API Gateway, understøtter samtidig et mål hos Danske Bank om at forenkle forretningen med fokus på det nordiske marked, lyder det.

Danske Bank har været medejer af Aiia siden 2018, og ejerskabet har understøttet bankens arbejde omkring PSD2-direktivet, som forpligter bankerne til at stille kundernes bankdata til rådighed for tredjeparter.

Blandt de løsninger, som Aiia har udviklet, er nemlig muligheden for, at bankkunder kan se konti på tværs af banker i mobil- og netbanken.

Den nødvendige godkendelse forventes ved udgangen af 2021.

Læses lige nu

    Annonce

    Akademikernes A-kasse

    IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network