Cybersikkerhedsrådet om it-sikkerhedsbøvl i fem store myndigheder: "Det sender et signal til andre myndigheder om, at man kan tage let på sikkerheden"

Interview: Det er et problem og udtryk for manglende ansvarsfølelse, at fem navngivne myndigheder forsømmer at leve op til det offentliges 20 basale minimumskrav inden for it-sikkerhed. "Det sender et signal til andre myndigheder om, at man kan tage let på sikkerheden. Spørgsmålet er, om vi gør det rigtige," siger Cybersikkerhedsrådet formand, Bjarke Alling.

Artikel top billede

(Foto: Lars Bech)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Bjarke Alling trods flere it-mangler ikke vil skælde myndigheder ud.
1.791
9 min
"Jeg synes, man løber fra sit ansvar."

Så præcist formulerer formanden for it-sikkerhedsudvalget i IT-Branchen samt formand i Cybersikkerhedsrådet, Bjarke Alling, sig efter at have læst Rigsrevisionens seneste beretning om it-sikkerheden i danske myndigheder.

Fem ud af fem myndigheder dumpede, da Rigsrevisionen gik dem efter i bedene for at afdække, om de lever op til 20 tekniske minimumskrav til it-sikkerheden.

En af forklaringerne, der er blevet afdækket i Rigsrevisionens rapport, er, at myndighederne i visse tilfælde er i tvivl om, hvornår man lever op til specifikke krav.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S