Digitaliseringsstyrelsen skifter endnu en gang ud i topledelsen: Vicedirektør forlader styrelsen efter under to år

Direktionen i Digitaliseringsstyrelsen undergår store forandringer. I februar afløste Tanja Franck tidligere Rikke Zeberg som øverste direktør for styrelsen. Nu skal der ske en yderligere udskiftning i direktionen, der består af tre personer.

Artikel top billede

(Foto: Digitaliseringsstyrelsen/PR)

Danmarks helt centrale styrelse, når det kommer til det offentlige it-landskab, skifter endnu en gang ud i topledelsen.

Det sker efter, at vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen Signe Caspersen efter under to år har valgt at skifte til en stilling i Økonomistyrelsen

Det betyder, at Digitaliseringsstyrelsen nu er gået på jagt efter en ny vicedirektør og medlem af den øverste direktion.

Ifølge Digitaliseringsstyrelsen direktør, Tanja Franck, er det Signe Caspersens egen beslutning at skifte til Økonomistyrelsen.

"Stort tilykke - selvom vi jo meget gerne havde beholdt dig. Og ja - Signes stilling bliver snart slået op, så hold øje med den. Super spændende og vigtige opgaver," har Tanja Francks således kommenterede på et Linked-opslag fra Sige Caspersen.

Der er frist for ansøgning til stillingen som vicedirektør allerede 3. oktober om bare 20 dage.

Stor udskiftning i direktionen

Det er kun lidt over et halvt år siden, at Digitaliseringsstyrelsen skiftede ud på den øverste post i styrelsen.

Her afløste Tanja Franck tidligere direktør Rikke Zeberg, der havde siddet på posten siden 2017.

Direktionen inkluderer derudover Adam Lebech, der også kom til Digitaliseringsstyrelsen i 2017.

På Linkedin har Adam Lebech da også gjort en vis reklame for muligheden for at kunne blive hans nye kollega.

"Jobbet giver en enestående mulighed for at være med til at sætte retning for den digitale udvikling og den digitale infrastruktur i den offentlige sektor i Danmark," skriver han.

Sådan er lønrammen

Den nye vicedirektør får sammen med Adam Lebech og Tanja Franck ansvaret for omkring 300 medarbejdere og derudover ledelsesansvar for mellem syv og ni kontorchefer og teamledere, fremgår det af stillingsopslaget.

Her kan man også læse, at stillingen er klassificeret i lønramme 38 svarende til en grundløn på knap 55.000 kroner. Derudover komme de tillæg, engangsvederlag og resultatløn, man som leder i staten kan forhandle sig til.

For at lande stillingen som vicedirektør hos Digitaliseringsstyrelsen er det en forudsætning, at den pågældende kan opnå en sikkerhedsgodkendelse via PET-graden 'hemmeligt'.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Everllence

    Senior Cyber security engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Project Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS