Digitaliseringsstyrelsen skifter endnu en gang ud i topledelsen: Vicedirektør forlader styrelsen efter under to år

Direktionen i Digitaliseringsstyrelsen undergår store forandringer. I februar afløste Tanja Franck tidligere Rikke Zeberg som øverste direktør for styrelsen. Nu skal der ske en yderligere udskiftning i direktionen, der består af tre personer.

Artikel top billede

(Foto: Digitaliseringsstyrelsen/PR)

Danmarks helt centrale styrelse, når det kommer til det offentlige it-landskab, skifter endnu en gang ud i topledelsen.

Det sker efter, at vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen Signe Caspersen efter under to år har valgt at skifte til en stilling i Økonomistyrelsen

Det betyder, at Digitaliseringsstyrelsen nu er gået på jagt efter en ny vicedirektør og medlem af den øverste direktion.

Ifølge Digitaliseringsstyrelsen direktør, Tanja Franck, er det Signe Caspersens egen beslutning at skifte til Økonomistyrelsen.

"Stort tilykke - selvom vi jo meget gerne havde beholdt dig. Og ja - Signes stilling bliver snart slået op, så hold øje med den. Super spændende og vigtige opgaver," har Tanja Francks således kommenterede på et Linked-opslag fra Sige Caspersen.

Der er frist for ansøgning til stillingen som vicedirektør allerede 3. oktober om bare 20 dage.

Stor udskiftning i direktionen

Det er kun lidt over et halvt år siden, at Digitaliseringsstyrelsen skiftede ud på den øverste post i styrelsen.

Her afløste Tanja Franck tidligere direktør Rikke Zeberg, der havde siddet på posten siden 2017.

Direktionen inkluderer derudover Adam Lebech, der også kom til Digitaliseringsstyrelsen i 2017.

På Linkedin har Adam Lebech da også gjort en vis reklame for muligheden for at kunne blive hans nye kollega.

"Jobbet giver en enestående mulighed for at være med til at sætte retning for den digitale udvikling og den digitale infrastruktur i den offentlige sektor i Danmark," skriver han.

Sådan er lønrammen

Den nye vicedirektør får sammen med Adam Lebech og Tanja Franck ansvaret for omkring 300 medarbejdere og derudover ledelsesansvar for mellem syv og ni kontorchefer og teamledere, fremgår det af stillingsopslaget.

Her kan man også læse, at stillingen er klassificeret i lønramme 38 svarende til en grundløn på knap 55.000 kroner. Derudover komme de tillæg, engangsvederlag og resultatløn, man som leder i staten kan forhandle sig til.

For at lande stillingen som vicedirektør hos Digitaliseringsstyrelsen er det en forudsætning, at den pågældende kan opnå en sikkerhedsgodkendelse via PET-graden 'hemmeligt'.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS