“Den perfomancekultur, som jeg var en del af i min karriere som professionel fodboldspiller, er også noget, som jeg har taget med mig i mit liv som iværksætter”

"Den perfomancekultur, som jeg var en del af i min karriere som professionel fodboldspiller er også noget, som jeg har taget med mig i mit liv som iværksætter. For som fodboldspiller er fokus hele tiden på den næste kamp, hvor du skal præstere igen. Det er enten succes eller fiasko, og sådan er det hver eneste weekend. Derfor er det også afgørende, at du trives under et stort pres og samtidig er ekstremt dedikeret, og de vilkår har jeg altid befundet mig godt under."

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Anders Randrup fik sin debut på Brøndbys førstehold som 18-årig. Få forklaringen på, hvordan han har kunne bruge den erfaring i sit liv som iværksætter
587
3 min
Mit navn er Anders Randrup. I størstedelen af mit voksenliv har jeg levet af at spille fodbold, men i dag er jeg iværksætter.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos