Systematic omgår eksportforbud: Styringssystem kan være brugt til krigsforbrydelser

Den danske it-kæmpe Systematics systemer til blandt andet udpegning af bombemål, kan være brugt til blodige krigsforbrydelser.

Artikel top billede

Den aarhusianske it-virksomhed Systematics hovedprodukt til forsvaret, kampstyringssystemet ’SitaWare’, anvendes i dag hos flere landes militære styrker.

It-kæmpens produkt, der anvendes til blandt andet at organisere og koordinere militære operationer såsom udpegning af bombemål, er røget i de forkerte hænder.

Det skriver TV2 i samarbejde med Danwatch og Lighthouse Reports, på baggrund af blandt andet konti på sociale medier, jobannoncer og årsrapporter.

Systemet er i en årrække anvendt af det Forenede Arabiske Emiraters militær, til trods for at den danske regering i oktober 2018 indførte et eksportforbud.

SitaWare-teknologien er blevet brugt samtidig med, at Emiraterne er under anklage for at have deltaget i grove krigsforbrydelser i den verserende borgerkrig i nabolandet Yemen.

En syv år lang konflikt, som af FN betegnes som klodens værste humanitære krise på grund af udbredt hungersnød, sygdom og angreb på civile.

Aktindsigter i Systematics aktiviteter viser, at it-selskabet kort efter det danske eksportforbud blev indført søgte om en tilladelse ved de britiske myndigheder igennem et datterselskab i Storbritannien.

Ifølge professor i økonomisk kriminalitet Tom Kirchmaier ved Copenhagen Business School er der tale om en bevidst omgåelse af eksportforbuddet:

”For mig står det meget klart, at Systematic søger eksporttilladelse i Storbritannien for at omgå dansk lov, og det er helt afgjort forkert. Der er intet at diskutere, fortæller han til mediet.

Seneste regnskab fra virksomheden viser, at driften i it-virksomheden er i kraftig vækst, et driftsresultat på 147 millioner, 62 procent mere end i forrige årsregnskab.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS