Systematic omgår eksportforbud: Styringssystem kan være brugt til krigsforbrydelser

Den danske it-kæmpe Systematics systemer til blandt andet udpegning af bombemål, kan være brugt til blodige krigsforbrydelser.

Artikel top billede

Den aarhusianske it-virksomhed Systematics hovedprodukt til forsvaret, kampstyringssystemet ’SitaWare’, anvendes i dag hos flere landes militære styrker.

It-kæmpens produkt, der anvendes til blandt andet at organisere og koordinere militære operationer såsom udpegning af bombemål, er røget i de forkerte hænder.

Det skriver TV2 i samarbejde med Danwatch og Lighthouse Reports, på baggrund af blandt andet konti på sociale medier, jobannoncer og årsrapporter.

Systemet er i en årrække anvendt af det Forenede Arabiske Emiraters militær, til trods for at den danske regering i oktober 2018 indførte et eksportforbud.

SitaWare-teknologien er blevet brugt samtidig med, at Emiraterne er under anklage for at have deltaget i grove krigsforbrydelser i den verserende borgerkrig i nabolandet Yemen.

En syv år lang konflikt, som af FN betegnes som klodens værste humanitære krise på grund af udbredt hungersnød, sygdom og angreb på civile.

Aktindsigter i Systematics aktiviteter viser, at it-selskabet kort efter det danske eksportforbud blev indført søgte om en tilladelse ved de britiske myndigheder igennem et datterselskab i Storbritannien.

Ifølge professor i økonomisk kriminalitet Tom Kirchmaier ved Copenhagen Business School er der tale om en bevidst omgåelse af eksportforbuddet:

”For mig står det meget klart, at Systematic søger eksporttilladelse i Storbritannien for at omgå dansk lov, og det er helt afgjort forkert. Der er intet at diskutere, fortæller han til mediet.

Seneste regnskab fra virksomheden viser, at driften i it-virksomheden er i kraftig vækst, et driftsresultat på 147 millioner, 62 procent mere end i forrige årsregnskab.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics