Systematic omgår eksportforbud: Styringssystem kan være brugt til krigsforbrydelser

Den danske it-kæmpe Systematics systemer til blandt andet udpegning af bombemål, kan være brugt til blodige krigsforbrydelser.

Artikel top billede

Den aarhusianske it-virksomhed Systematics hovedprodukt til forsvaret, kampstyringssystemet ’SitaWare’, anvendes i dag hos flere landes militære styrker.

It-kæmpens produkt, der anvendes til blandt andet at organisere og koordinere militære operationer såsom udpegning af bombemål, er røget i de forkerte hænder.

Det skriver TV2 i samarbejde med Danwatch og Lighthouse Reports, på baggrund af blandt andet konti på sociale medier, jobannoncer og årsrapporter.

Systemet er i en årrække anvendt af det Forenede Arabiske Emiraters militær, til trods for at den danske regering i oktober 2018 indførte et eksportforbud.

SitaWare-teknologien er blevet brugt samtidig med, at Emiraterne er under anklage for at have deltaget i grove krigsforbrydelser i den verserende borgerkrig i nabolandet Yemen.

En syv år lang konflikt, som af FN betegnes som klodens værste humanitære krise på grund af udbredt hungersnød, sygdom og angreb på civile.

Aktindsigter i Systematics aktiviteter viser, at it-selskabet kort efter det danske eksportforbud blev indført søgte om en tilladelse ved de britiske myndigheder igennem et datterselskab i Storbritannien.

Ifølge professor i økonomisk kriminalitet Tom Kirchmaier ved Copenhagen Business School er der tale om en bevidst omgåelse af eksportforbuddet:

”For mig står det meget klart, at Systematic søger eksporttilladelse i Storbritannien for at omgå dansk lov, og det er helt afgjort forkert. Der er intet at diskutere, fortæller han til mediet.

Seneste regnskab fra virksomheden viser, at driften i it-virksomheden er i kraftig vækst, et driftsresultat på 147 millioner, 62 procent mere end i forrige årsregnskab.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S