Systematic omgår eksportforbud: Styringssystem kan være brugt til krigsforbrydelser

Den danske it-kæmpe Systematics systemer til blandt andet udpegning af bombemål, kan være brugt til blodige krigsforbrydelser.

Artikel top billede

Den aarhusianske it-virksomhed Systematics hovedprodukt til forsvaret, kampstyringssystemet ’SitaWare’, anvendes i dag hos flere landes militære styrker.

It-kæmpens produkt, der anvendes til blandt andet at organisere og koordinere militære operationer såsom udpegning af bombemål, er røget i de forkerte hænder.

Det skriver TV2 i samarbejde med Danwatch og Lighthouse Reports, på baggrund af blandt andet konti på sociale medier, jobannoncer og årsrapporter.

Systemet er i en årrække anvendt af det Forenede Arabiske Emiraters militær, til trods for at den danske regering i oktober 2018 indførte et eksportforbud.

SitaWare-teknologien er blevet brugt samtidig med, at Emiraterne er under anklage for at have deltaget i grove krigsforbrydelser i den verserende borgerkrig i nabolandet Yemen.

En syv år lang konflikt, som af FN betegnes som klodens værste humanitære krise på grund af udbredt hungersnød, sygdom og angreb på civile.

Aktindsigter i Systematics aktiviteter viser, at it-selskabet kort efter det danske eksportforbud blev indført søgte om en tilladelse ved de britiske myndigheder igennem et datterselskab i Storbritannien.

Ifølge professor i økonomisk kriminalitet Tom Kirchmaier ved Copenhagen Business School er der tale om en bevidst omgåelse af eksportforbuddet:

”For mig står det meget klart, at Systematic søger eksporttilladelse i Storbritannien for at omgå dansk lov, og det er helt afgjort forkert. Der er intet at diskutere, fortæller han til mediet.

Seneste regnskab fra virksomheden viser, at driften i it-virksomheden er i kraftig vækst, et driftsresultat på 147 millioner, 62 procent mere end i forrige årsregnskab.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse