USA slår ned på kryptovaluta som betalingsmiddel for ransomware-angreb

Den amerikanske regering vil gøre det langt sværere at betale med kryptovaluta, vis man bliver ramt af ransomware.

Artikel top billede

Den amerikanske regering vil gøre det langt sværere for hackerne at modtage ransomware-betalinger i kryptovaluta frem for i ‘rigtige’ penge.

Ifølge Wall Street Journal er det amerikanske finansministerium på trapperne med en hel række initiativer, der alle sigter mod at forhindre hackerne i at tage betaling i kryptovaluta.

Ifølge avisen kommer disse initiativer til at tælle blandet trusler om bødestraf og andre sanktioner.

Den amerikanske regering er godt i gang med at forberede nye love og regler på hvidvask- og terror-området, som skal være klar senere på året.

Disse regler vil også komme til nævne kryptovaluta som betalingsmiddel i ransomware-angreb, hedder det.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse