Europæisk cloud-gigant på vej med stor børsnotering: Klar til at udfordre AWS og Microsofts dominans

En kæmpe børsnotering skal bidrage til at den franske cloudgigant OVHCloud kan udfordre AWS og Microsoft Azure.

Artikel top billede

Den franske cloud-virksomhed OVHCloud planlægger i øjeblikket en børsnotering, der kan værdisætte selskabet til fire milliarder euro eller lige knap 30 milliarder kroner.

Det skriver Wall Street Journal.

Ifølge avisen forventer det franske selskab, at det med børsnotering vil være muligt at rejse 400 millioner euro eller lige kan tre milliarder kroner i frisk kapital.

De penge skal blandt andet bruges til at finansiere OVHClouds planer om at udfordre de amerikanske cloud-gigant Amazon Web Services (AWS) og Micrsoft Azure.

Globale ambitioner

Selskabet bliver omtalt som europas eneste vertikalt integrerede cloudspiller, og i lighed med de amerikanske giganter gør OVHCloud brug af sin egne teknologier til udvikling af racks, servere og vandkølings-teknikker.

Det er dog ikke alene på det europæiske marked, at OVHCloud er tilstede. Det franske selskabet er også til stede i Nordamerika, Singapore og Australien, og derudover driver selskabet også sit eget fiberoptiske netværk.

Familieejet gigant

I 1999 blev OVHCloud stiftet af Octave Klaba, og OVHCloud har i dag 30 datacentre rundt om på kloden. Selskabet er i dag stadigvæk ejet af Klaba-familien.

Ifølge Wall Street Journal forventes det også, at den franske familie vil fastholde kontrollen over selskabet efter børsnoteringen.

OVHCloud forsøger ifølge Wall Street Journal, at markedsføre sig selv som det sikre valg i en verden, hvor der er kommet stadig mere fokus på risikoen for, at de amerikanske myndigheder kan få adgang til data hos de amerikanske giganter.

Her kan selskabet blandt andet læne sig op af den såkaldte Schrems II-dom, der betyder, at der i fremtiden bliver stillet langt strengere kar til håndtering af cloud-data, som bliver overført til servere uden for EU.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS