Antallet af europæiske datacentre vil stige markant i de kommende år

Datacentre på europæisk jord skyder op i løbet af de kommende år. Årsagen er fortsat strammere EU-regulering, der tvinger virksomheder til at beholde data inden for EU's grænser.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Der bliver i disse år bygget et rekordstort antal nye datacnret på det europæiske kontinent.

En analyse fra brancheorganisationen Datacentre.me viser, at der for årene 2021 og 2022 er planlagt 50 procent flere datacentre i Europa end for 2019 og 2020. Det er især europæiske lande som Irland, Italien, Østrig og Polen, hvor byggeprojekterne til nye datacentre har taget fart.

Det skriver Version2.

Årsagen skal findes i øget fokus på GDPR og ikke mindst Schrems II-afgørelsen, der har sat fornyet fokus på, at en lang række europæiske virksomheder, er tvunget til at beholde deres data inden for EU's grænser.

“Nogle data skal lagres internt i EU, og det samme gør sig også gældende i Danmark – eksempelvis i det offentlige. Det påvirker selvfølgelig udviklingen i både Danmark og EU,” forklarer Henrik Hansen, direktør for brancheforeningen Datacenter Industrien til mediet.

Nye datacentre fra Microsoft og Google

Allerede i slutningen af 2020 var Microsoft en af de virksomheder, der med hjælp fra finansminister Nicolai Wammen (S) annoncerede at bygge en række danske datacentre.

Her forklarede Microsoft Danmarks administrerende direktør Nana Bule, at det netop var øget regulering men også behov for at skrue ned for latency, der fik Microsoft til at bygge de i alt tre nye datacentre.

I begyndelsen af september fulgte den amerikanske it-gigant Google så trop. Selskabet meddelte, at man planlagde en ren europæisk cloud, der skulle sikre kunderne, at deres data blev inden for EU's grænser.

Læses lige nu

    Annonce

    Everllence

    Software Developer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for Elektromagnetisme ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest