Antallet af europæiske datacentre vil stige markant i de kommende år

Datacentre på europæisk jord skyder op i løbet af de kommende år. Årsagen er fortsat strammere EU-regulering, der tvinger virksomheder til at beholde data inden for EU's grænser.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Der bliver i disse år bygget et rekordstort antal nye datacnret på det europæiske kontinent.

En analyse fra brancheorganisationen Datacentre.me viser, at der for årene 2021 og 2022 er planlagt 50 procent flere datacentre i Europa end for 2019 og 2020. Det er især europæiske lande som Irland, Italien, Østrig og Polen, hvor byggeprojekterne til nye datacentre har taget fart.

Det skriver Version2.

Årsagen skal findes i øget fokus på GDPR og ikke mindst Schrems II-afgørelsen, der har sat fornyet fokus på, at en lang række europæiske virksomheder, er tvunget til at beholde deres data inden for EU's grænser.

“Nogle data skal lagres internt i EU, og det samme gør sig også gældende i Danmark – eksempelvis i det offentlige. Det påvirker selvfølgelig udviklingen i både Danmark og EU,” forklarer Henrik Hansen, direktør for brancheforeningen Datacenter Industrien til mediet.

Nye datacentre fra Microsoft og Google

Allerede i slutningen af 2020 var Microsoft en af de virksomheder, der med hjælp fra finansminister Nicolai Wammen (S) annoncerede at bygge en række danske datacentre.

Her forklarede Microsoft Danmarks administrerende direktør Nana Bule, at det netop var øget regulering men også behov for at skrue ned for latency, der fik Microsoft til at bygge de i alt tre nye datacentre.

I begyndelsen af september fulgte den amerikanske it-gigant Google så trop. Selskabet meddelte, at man planlagde en ren europæisk cloud, der skulle sikre kunderne, at deres data blev inden for EU's grænser.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos