Antallet af europæiske datacentre vil stige markant i de kommende år

Datacentre på europæisk jord skyder op i løbet af de kommende år. Årsagen er fortsat strammere EU-regulering, der tvinger virksomheder til at beholde data inden for EU's grænser.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Der bliver i disse år bygget et rekordstort antal nye datacnret på det europæiske kontinent.

En analyse fra brancheorganisationen Datacentre.me viser, at der for årene 2021 og 2022 er planlagt 50 procent flere datacentre i Europa end for 2019 og 2020. Det er især europæiske lande som Irland, Italien, Østrig og Polen, hvor byggeprojekterne til nye datacentre har taget fart.

Det skriver Version2.

Årsagen skal findes i øget fokus på GDPR og ikke mindst Schrems II-afgørelsen, der har sat fornyet fokus på, at en lang række europæiske virksomheder, er tvunget til at beholde deres data inden for EU's grænser.

“Nogle data skal lagres internt i EU, og det samme gør sig også gældende i Danmark – eksempelvis i det offentlige. Det påvirker selvfølgelig udviklingen i både Danmark og EU,” forklarer Henrik Hansen, direktør for brancheforeningen Datacenter Industrien til mediet.

Nye datacentre fra Microsoft og Google

Allerede i slutningen af 2020 var Microsoft en af de virksomheder, der med hjælp fra finansminister Nicolai Wammen (S) annoncerede at bygge en række danske datacentre.

Her forklarede Microsoft Danmarks administrerende direktør Nana Bule, at det netop var øget regulering men også behov for at skrue ned for latency, der fik Microsoft til at bygge de i alt tre nye datacentre.

I begyndelsen af september fulgte den amerikanske it-gigant Google så trop. Selskabet meddelte, at man planlagde en ren europæisk cloud, der skulle sikre kunderne, at deres data blev inden for EU's grænser.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S