Litauen opfordrer alle til at smide deres kinesiske smartphones i skraldespanden: Vi kan se, at kineserne spionerer

Det litauiske forsvarsministerium opfordrer alle til omgående at smide deres kinesiske smartphones i skraldespanden. Har opdaget opsigtsvækkende mekanismer .

Artikel top billede

Smid dem ud og lad være med at købe noget lignende igen.

Så kontant lyder opfordringen fra det litauiske forsvarsministerium til alle, der i dag anvender smartphones produceret af kinesiske selskaber som Huawei, Xiaomi og lignende.

Opfordringen kommer ifølge Reuters, fordi litauiske efterretningsfolk har opdaget, at der i eksempelvis smartphones fra Xiaomi findes en skjult funktion, der kan opdage og fjerne vendinger, som i Kina regnes for kontroversielle.

Det kan eksempelvis være vendinger som “Free Tibet” og “Long live Taiwan independence” og “democracy movement.”

Litauen har fundet funktionen i topmodellen Mi 10T 5G.

Ifølge Litauens forsvarsministerium er funktionen dog blevet slået fra i telefoner, der er blevet solgt i EU. Men den kan tændes fra Kina når som helst, hedder det.

“Vores anbefaling er ikke at købe nye smartphones fra Kina og at skaffe sig af med dem, som allerede er blevet købt, så hurtigt det kan lade sig gøre inden for rimelighedens grænser,” siger forsvarsminister Margiris Abukevicius.

Litauen peger desuden på, at det nationale cyber sikkerheds center har fundet ud af, at Xiaomi-telefonen sender krypterede data om telefonens brug til en server i Singapore.

Meldingen kommer i en tid, hvor mægtige Kina og lillebitte Litauen er røget i totterne på hinanden.

Det skyldes, at Taiwan har fået grønt lys til at åbne en repræsentation i landet med navnet Taiwains Repræsentation, hvilket har fået kineserne til at true med at smide den litauiske ambassadør ud af landet.

Kina hævder nemlig, at Taiwan er kinesisk, hvilket har gjort, at de taiwanske repræsentationer i de forskellige lande normalt hedder noget med ‘Taipei,’ som er Taiwans hovedstad.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect