Litauen opfordrer alle til at smide deres kinesiske smartphones i skraldespanden: Vi kan se, at kineserne spionerer

Det litauiske forsvarsministerium opfordrer alle til omgående at smide deres kinesiske smartphones i skraldespanden. Har opdaget opsigtsvækkende mekanismer .

Artikel top billede

Smid dem ud og lad være med at købe noget lignende igen.

Så kontant lyder opfordringen fra det litauiske forsvarsministerium til alle, der i dag anvender smartphones produceret af kinesiske selskaber som Huawei, Xiaomi og lignende.

Opfordringen kommer ifølge Reuters, fordi litauiske efterretningsfolk har opdaget, at der i eksempelvis smartphones fra Xiaomi findes en skjult funktion, der kan opdage og fjerne vendinger, som i Kina regnes for kontroversielle.

Det kan eksempelvis være vendinger som “Free Tibet” og “Long live Taiwan independence” og “democracy movement.”

Litauen har fundet funktionen i topmodellen Mi 10T 5G.

Ifølge Litauens forsvarsministerium er funktionen dog blevet slået fra i telefoner, der er blevet solgt i EU. Men den kan tændes fra Kina når som helst, hedder det.

“Vores anbefaling er ikke at købe nye smartphones fra Kina og at skaffe sig af med dem, som allerede er blevet købt, så hurtigt det kan lade sig gøre inden for rimelighedens grænser,” siger forsvarsminister Margiris Abukevicius.

Litauen peger desuden på, at det nationale cyber sikkerheds center har fundet ud af, at Xiaomi-telefonen sender krypterede data om telefonens brug til en server i Singapore.

Meldingen kommer i en tid, hvor mægtige Kina og lillebitte Litauen er røget i totterne på hinanden.

Det skyldes, at Taiwan har fået grønt lys til at åbne en repræsentation i landet med navnet Taiwains Repræsentation, hvilket har fået kineserne til at true med at smide den litauiske ambassadør ud af landet.

Kina hævder nemlig, at Taiwan er kinesisk, hvilket har gjort, at de taiwanske repræsentationer i de forskellige lande normalt hedder noget med ‘Taipei,’ som er Taiwans hovedstad.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse