Litauen opfordrer alle til at smide deres kinesiske smartphones i skraldespanden: Vi kan se, at kineserne spionerer

Det litauiske forsvarsministerium opfordrer alle til omgående at smide deres kinesiske smartphones i skraldespanden. Har opdaget opsigtsvækkende mekanismer .

Artikel top billede

Smid dem ud og lad være med at købe noget lignende igen.

Så kontant lyder opfordringen fra det litauiske forsvarsministerium til alle, der i dag anvender smartphones produceret af kinesiske selskaber som Huawei, Xiaomi og lignende.

Opfordringen kommer ifølge Reuters, fordi litauiske efterretningsfolk har opdaget, at der i eksempelvis smartphones fra Xiaomi findes en skjult funktion, der kan opdage og fjerne vendinger, som i Kina regnes for kontroversielle.

Det kan eksempelvis være vendinger som “Free Tibet” og “Long live Taiwan independence” og “democracy movement.”

Litauen har fundet funktionen i topmodellen Mi 10T 5G.

Ifølge Litauens forsvarsministerium er funktionen dog blevet slået fra i telefoner, der er blevet solgt i EU. Men den kan tændes fra Kina når som helst, hedder det.

“Vores anbefaling er ikke at købe nye smartphones fra Kina og at skaffe sig af med dem, som allerede er blevet købt, så hurtigt det kan lade sig gøre inden for rimelighedens grænser,” siger forsvarsminister Margiris Abukevicius.

Litauen peger desuden på, at det nationale cyber sikkerheds center har fundet ud af, at Xiaomi-telefonen sender krypterede data om telefonens brug til en server i Singapore.

Meldingen kommer i en tid, hvor mægtige Kina og lillebitte Litauen er røget i totterne på hinanden.

Det skyldes, at Taiwan har fået grønt lys til at åbne en repræsentation i landet med navnet Taiwains Repræsentation, hvilket har fået kineserne til at true med at smide den litauiske ambassadør ud af landet.

Kina hævder nemlig, at Taiwan er kinesisk, hvilket har gjort, at de taiwanske repræsentationer i de forskellige lande normalt hedder noget med ‘Taipei,’ som er Taiwans hovedstad.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S