Sanktioner mod russisk kryptovaluta-virksomhed er USA's nyeste angreb på den stigende ransomware-trussel

Det amerikanske finansministerium går nu efter at ramme it-kriminelle aktøres guldkilde, nemlig de valutacentraler, der hjælper hackerne med at hvidvaske penge.

Artikel top billede

Tirsdag indførte det amerikanske finansministerium sanktioner mod den russiske kryptovalutaudvekslingsvirksomhed Suex. Det sker som et led i bekæmpelsen af den stigende kurve for ransomaware-angreb.

Suex mistænkes for at have hjulpet til i hvidvaskning og transaktioner af kryptovaluta fra mindst otte forskellige ransomware-varianter.

Sanktionerne skal sørge for, at kriminelle aktører får sværere ved at tjene penge på ransomware-angreb.

I en pressemeddelelse oplyser ministeriet, at 40 procent af netop Suex's transaktioner er forbundet med ulovlige aktører.

Chainalysis melder desuden ud, at Suex-indbetalingsadresser, der er beværtet af flere store børser, har modtaget over 160 millioner dollar fra cyberkriminelle siden mæglervirksomheden åbnede i begyndelsen af ​​2018.

Af kriminelle aktører,d er har benyttet Suex, kan nævnes Ryuk, Conti, Maze.

Ifølge mediet AP News nåede ransomware-betalinger i USA op på mere end sammenalgt 400 millioner dollar i 2020, svarende til 2,5 milliarder danske kroner, hvilket gør det til det dyreste år nogensinde.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)