Færre unge optages på landets it-uddannelser: "Det er superærgerligt"

Antallet af unge, der nu optages på en af landets it-uddannelser, falder med fem procent. Den udvikling kalder IT-Branchen for "superærgerlig," da branchen skriger på arbejdskraft. Se tallene her:

Artikel top billede

(Foto: Photo by Brooke Cagle on

Færre unge har fået plads på en af landets it-uddannelser.

Det samlede optag går tilbage med fem procent, hvilket svarer til, at 392 færre er blevet optaget end sidste år.

Det viser en dugfrisk opgørelse fra Uddannelses- og Forskningsministeriet.

Nedgangen i optaget er noget, der vækker bekymring i brancheorganisationen IT-Branchen.

"Det er superærgerligt, at vi får et dyk i optaget på it-uddannelserne i år,” lyder det fra Mette Lundberg, direktør for politik og kommunikation i IT-Branchen.

Her påpeger hun problematikken med mangel på it-arbejdskraft.

”Det betyder at der er unge, der går glip af fantastiske jobmuligheder og it-virksomheder, der går glip af talent, der kunne have dækket noget af den uslukkelig tørst efter flere it-specialister."

Sidste år bød på et rekordstort optag af unge på it-uddannelserne. Denne rekord fik blandt andet et rygstød fra en særlig coronapulje, der sikrede endnu flere pladser på it-uddannelserne.

Hvis man ser på optaget over den senere årræke, så viser der sig dog en stigning. Fra 2017 til 2021 er optaget steget med 13 procent.

For 2021 er 6.901 unge blevet optaget på et it-uddannelse. For 2020 lød antallet på 7.293 optagne.

Corona satte gang i digital omstilling

En nylig analyse fra IRIS Group og HBS Economics viser, at der i øjeblikket mangler 7.500 it-folk i Danmark, og at dette tal vil stige til 22.000 i 2030.

Hertil mener Mette Lundberg, at corona har acceleret den digitale omstilling gevaldigt

"Nu er det ikke længere kun it-branchen men et samlet arbejdsmarked, der har akut behov for it-folk. Derfor er vi nødt til at gøre det større optag på it-uddannelserne permanent og skabe ekstra pladser, både i byerne og udenfor,” lyder det fra Mette Lundberg.

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Timengo DPG

Teknisk Support Lead

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Management i frontlinjen hos PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job