Google langer ud efter EU's behandling af bøde-sag til 32 milliarder kroner: Fejlbedømte Apple

Google er netop gået i fem-dags-forhør med EU-retten om en milliard-bøde fra 2018. EU-Kommissionen mener, at Google har ageret konkurrenceforvridende. Og Google beskylder Apple for at have haft afgørende effekt på virksomhedens omsætning end EU vil indrømme.

Artikel top billede

(Foto: Mitchell Luo)

EU's kartelmyndigheder undervurderede Apples betydning i markedskonkurrencen, da de i 2018 udstak en bøde til Google på den nette sum af 4,34 milliarder euro - cirka 32 milliarder danske kroner.

Det mener Google i hvert fald. Og denne kritik fremlagde talspersoner for søgegiganten til retten i Luxembourg den første dag af en fem dages lang høring.

Det skriver Reuters.

EU-Kommissionens dom fra 2018 konkluderede, at Google havde brugt styresystemet Android aktivt til at tryne konkurrenter og på den måde få dominans på det generelle marked af internetsøgning siden 2011.

Men Google mener altså, at Apple som konkurrent spillede en meget større rolle i markedet på det tidspunkt, end EU har tilegenet computer- og smartphone-producenten. Sådan lød argumentet fra Googles advokat Matthew Pickford i retten.

Men den udlægning køber Kommissionens advokat Nicholas Khan ikke.

At bringe Apple ind i billedet ændrer ikke tingene meget. Google og Apple forfølger forskellige modeller," lyder det fra EU-advokaten.

"Googles adfærd nægtede enhver mulighed for konkurrence."

Ifølge mediet findes Android på 80 procent af verdens smartphones. Sagen er en ud af tre retssager, som EU fører mod Google lige nu. En endelig dom forventes at falde næste år.

Jyske Bank

Forretningsudvikler til porteføljestyring

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S