Efter fiasko: Nu vil IBM igen forsøge at sejle et førerløst skib over Atlanten

Det gik galt da IBM første gang forsøgte at sejle et førerløst skib over Atlanterhavet, men nu prøver den amerikanske it-gigant snart igen.

Artikel top billede

Foto: IBM

Det mislykkedes første gang. Men nu forbereder IBM endnu et forsøg på at sejle et førerløst skib over Atlanterhavet.

Det skriver Washington Post.

Det drejer sig om det førerløse skib Mayflower.

I stedet for en kaptajn af kød og blod er det styret af kunstig intelligens, der via data fra seks kameraer og dusinvis af sensorer skal navigere skibet sikkert uden om forhindringer og farlige situationer og sikkert i havn.

Første forsøg gik galt

Skibet gjorde sit første forsøg på at sejle over Atlanterhavet i juni, da det stævnede ud fra Plymouth i Sydengland med kurs med den amerikanske by med det tilsvarende navn, Plymouth, beliggende i den nordøstamerikanske stat Massachusetts.

Her løb skibet dog ind i det, der blev beskrevet som en mekaniske fejl, som skyldes en lækage i skibets generator og udstødnings-system.

Selvom det første forsøg endte i fiasko, så lader folkene bag projektet sig dog ikke slå ud.

”Vi blev ramt af et tilbageskridt, men det er et som vil hjælpe os med at komme længere foran, end hvis vi ikke gjorde noget,” siger Brett Phaneuf, en af projektets ledere, til Washington Post.

Nyt forsøg til foråret

Ifølge den amerikanske avis vil skibet i de kommende måneder sejle mindre ture i europæisk farvande før det efter planen vil forsøge at krydse Atlanthavet igen i foråret 2022.

Skibet er drevet af en kombination af vind-turbiner, diesel og solenergi.

Målet med skibets rejse er ifølge Washington Post at indsamle data om havet, som det ellers vil være for dyrt at indsamle, hvis der skulle anvendes et skib med fuld bemanding.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job