Driftsproblemer skaber login-problemer med NemID: Ramt af "ustabilitet og meget lange svartider”

Tirsdag morgen bliver brugerne af MinSundhedsplatform i Region Hovedstaden advaret om problemer med login via NemID. Problemerne skyldes driftsproblemer med NemLogin.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

I løbet af det seneste døgn har der været problemer med at logge ind via NemID.

Det oplyser NemLogin i en driftstatus.

Her bliver det oplyst, at der allerede mandag cirka klokken 11.50 opstod ustabilitet med løsningen, der har ført til “meget lange svartider.”

“Der kan i øjeblikket opleves ustabilitet og meget lange svartider ifm. login via NemLog-in. Der kommer kun få logins igennem,” lyder det i driftsstatussen.

Problemer tirsdag morgen

NemLogin er den del af den digitale infrastruktur, som muliggør login på offentlige selvbetjeningsløsninger, og den ser fortsat ud til at være ramt af problemer tirsdag morgen.

Her bliver borgerne i Region Hovedstaden mødt af meddelese, hvor der advares om ustabilitet med NemLogIn, når de forsøger at logge ind på MinSundhedsplatform.

“Der er desværre driftsudfordringer med Nemlogin, så du kan muligvis ikke logge ind med NemID lige nu," lyder det.

Brugere, der anvender biometrisk login som fingeraftryk eller ansigtsgenkendelse på deres smartphone, lader ikke til at have problemerne, oplyses der. Nets, der står for driften af NemID og NemLogIn, bekræfter, at der i den seneste tid har været "sporadiske problemer" med løsningen.

“Vi har de seneste dage problemer med nedsat fremkommelighed på NemID, og vi arbejder på at få det løst hurtigst muligt,” siger Pete Glüssing, presserådgiver hos Nets.

Han oplyser desuden, at hvis borgere oplever problemer med login, så vil de kunne få adgang ved at prøve en ekstra gang.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PETs ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly