Driftsproblemer skaber login-problemer med NemID: Ramt af "ustabilitet og meget lange svartider”

Tirsdag morgen bliver brugerne af MinSundhedsplatform i Region Hovedstaden advaret om problemer med login via NemID. Problemerne skyldes driftsproblemer med NemLogin.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

I løbet af det seneste døgn har der været problemer med at logge ind via NemID.

Det oplyser NemLogin i en driftstatus.

Her bliver det oplyst, at der allerede mandag cirka klokken 11.50 opstod ustabilitet med løsningen, der har ført til “meget lange svartider.”

“Der kan i øjeblikket opleves ustabilitet og meget lange svartider ifm. login via NemLog-in. Der kommer kun få logins igennem,” lyder det i driftsstatussen.

Problemer tirsdag morgen

NemLogin er den del af den digitale infrastruktur, som muliggør login på offentlige selvbetjeningsløsninger, og den ser fortsat ud til at være ramt af problemer tirsdag morgen.

Her bliver borgerne i Region Hovedstaden mødt af meddelese, hvor der advares om ustabilitet med NemLogIn, når de forsøger at logge ind på MinSundhedsplatform.

“Der er desværre driftsudfordringer med Nemlogin, så du kan muligvis ikke logge ind med NemID lige nu," lyder det.

Brugere, der anvender biometrisk login som fingeraftryk eller ansigtsgenkendelse på deres smartphone, lader ikke til at have problemerne, oplyses der. Nets, der står for driften af NemID og NemLogIn, bekræfter, at der i den seneste tid har været "sporadiske problemer" med løsningen.

“Vi har de seneste dage problemer med nedsat fremkommelighed på NemID, og vi arbejder på at få det løst hurtigst muligt,” siger Pete Glüssing, presserådgiver hos Nets.

Han oplyser desuden, at hvis borgere oplever problemer med login, så vil de kunne få adgang ved at prøve en ekstra gang.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS