Driftsproblemer skaber login-problemer med NemID: Ramt af "ustabilitet og meget lange svartider”

Tirsdag morgen bliver brugerne af MinSundhedsplatform i Region Hovedstaden advaret om problemer med login via NemID. Problemerne skyldes driftsproblemer med NemLogin.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

I løbet af det seneste døgn har der været problemer med at logge ind via NemID.

Det oplyser NemLogin i en driftstatus.

Her bliver det oplyst, at der allerede mandag cirka klokken 11.50 opstod ustabilitet med løsningen, der har ført til “meget lange svartider.”

“Der kan i øjeblikket opleves ustabilitet og meget lange svartider ifm. login via NemLog-in. Der kommer kun få logins igennem,” lyder det i driftsstatussen.

Problemer tirsdag morgen

NemLogin er den del af den digitale infrastruktur, som muliggør login på offentlige selvbetjeningsløsninger, og den ser fortsat ud til at være ramt af problemer tirsdag morgen.

Her bliver borgerne i Region Hovedstaden mødt af meddelese, hvor der advares om ustabilitet med NemLogIn, når de forsøger at logge ind på MinSundhedsplatform.

“Der er desværre driftsudfordringer med Nemlogin, så du kan muligvis ikke logge ind med NemID lige nu," lyder det.

Brugere, der anvender biometrisk login som fingeraftryk eller ansigtsgenkendelse på deres smartphone, lader ikke til at have problemerne, oplyses der. Nets, der står for driften af NemID og NemLogIn, bekræfter, at der i den seneste tid har været "sporadiske problemer" med løsningen.

“Vi har de seneste dage problemer med nedsat fremkommelighed på NemID, og vi arbejder på at få det løst hurtigst muligt,” siger Pete Glüssing, presserådgiver hos Nets.

Han oplyser desuden, at hvis borgere oplever problemer med login, så vil de kunne få adgang ved at prøve en ekstra gang.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect