Systematic og Michael Holm er havnet i kæmpe-problem: Forstå sagen på fem minutter

På kort tid må smilet hos Michael Holm i Aarhus være afløst af en alvorlig mine, for Systematic er havnet i et problem. Derfor er Michael Holm også yderst fåmælt, da Computerworld tager kontakt til ham. Faktum er, at Systematic er sendt ud i en regulær krise efter alvorlige anklager om, at selskabet har omgået eksportforbud og leveret it-isenkram til militæret i De Forenede Arabiske Emirater. Det kan ende med at få katastrofale konsekvenser for selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Systematic/Lars Aarø)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Forstå sagen på fem minutter
  • Hvorfor Systematic befinder sig i måske virksomhedens værste katastrofe
  • Hvordan Systematic forholder sig
  • De mulige konsekvenser for Systematic
1.103
5:45 min
I mere end 36 år har Michael Holm som stifter og direktør for Systematic tegnet det danske it-selskab fra Aarhus.

Det er med så stor succes, at han i dag som majoritetsejer råder over Danmarks største privatejede it-virksomhed med 1.100 medarbejdere og kontorer i 11 lande og som i seneste regnskab omsatte for 1,1 milliarder kroner.

Frem til for kort tid siden stod Systematic som en af de mest troværdige, ansvarlige og kompetente it-virksomheder i Danmark.

Det var i hvert fald resultatet af Computerworlds store image-undersøgelse i 2020, hvor Systematic kunne bryste sig af at have det bedste danske it-image.

Alt det er nu sat på spil.

På kort tid må smilet hos Michael Holm i Aarhus være afløst af en alvorlig mine, for Systematic er havnet i en katastrofe.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job