Lego søger 550 nye it-folk til 'gennemdigitalisering' af hele virksomheden: Vil hyre 190 mand i Danmark

Lego er på jagt efter 550 it-specialister, hvoraf de 190 skal ansættes i Danmark - resten i Shanghai og London - til ‘gennemdigitalisering’ af hele virksomheden.

Artikel top billede

Lego vil i gang med at ‘gennemdigitalisere’ hele virksomheden og går nu på jagt efter hele 550 it-specialister, som skal hjælpe med opgaven.

Topchef Niels B. Christiansen siger ifølge Børsen, at 190 af de kommende it-folk i organisationen får arbejdsplads i Billund og i København, mens resten kommer til at sidde i London og i Shanghai.

“Virksomheden skal gennemdigitaliseres, så vi står lige så stærkt om 10 år og 20 år, når verden er blevet mere digitaliseret, og børn og forbrugere tilgår mange af de ting digitalt, som i dag foregår på andre måder,” siger han ifølge avisen.

Lego har netop offentliggjort halvårsregnskab, som viser vækst i omsætningen på hele 46 procent til 23 milliarder kroner og mere end en fordobling af driftsresultatet, som lander på otte milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S