Elon Musks formue runder 200 milliarder dollar som den blot tredje person i verdenshistorien

Elon Musks personlige formue runder svimlende 200 milliarder dollar. Han er den blot tredje person nogensinde, der ejer så mange penge.

Artikel top billede

Super-iværksætter Elon Musk bliver den blot tredje person i verdenshistorien, hvis formue runder 200 milliarder dollar - en sum så stor, at det kan være svært at begribe.

Det svarer til, at Elon Musks formue nu er på 1,3 billioner kroner.

Som svarer til 1.300 milliarder kroner. Eller 1,3 millioner millioner kroner.

Det er kun sket to gange tidligere, at et menneskes formue har rundet 200 milliarder kroner, nemlig i august 2020, hvor Amazons Jeff Bezos formue rundede denne grænse, og for en måneds tid siden, hvor franske Bernard Arnaults formue kortvarigt rundede de 200 milliarder dollar.

I alle tilfælde er deres formuer vokset i takt med, at aktiekurserne i deres investeringer er steget.

I Elon Musks tilfælde gælder det primært Tesla, mens det for Jeff Bezos drejer sig om Amazon-aktier. Bernard Arnault ejer LVMH, der står bag blandt andet modehuset Louis Vuitton.

Forbes skriver, at Elon Musk alene i mandags blev 3,8 milliarder dollar rigere, da Teslas aktiekurs steg.

Samme dag blev Jeff Bezos en milliard dollar fattigere, da Amazon-aktien faldt med 0,6 procent.

Elon Musk - der er kendt for at være ret excentrisk - meddeler iøvrigt i en kort mail til Forbes, at han vil ‘sende en kæmpe statue af tallet 2 til Jeffrey B. sammen med en sølvmedalje.”

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice