Sådan har Danmarks tre bedste CISO’er fået sat it-sikkerheden på dagsordenen: Tirsdag kårer vi Årets CISO 2021

Danmarks tre bedste CISO’er har alle været i stand til at få sat it-sikkerheden højt på dagsorden i deres organisationer. Tirsdag kårer vi Danmarks bedste it-sikkerhedsansvarlige.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Danmarks tre bedste CISO'er lige nu.
530
2:45 min
Det har krævet både finesse, strategisk og taktisk næse og ikke ubetydelig orden i eget hus at få placeret it-sikkerheden højt på dagsordenerne i de store organisationer, som Danmarks tre bedste it-sikkerhedschefer arbejder for.

Og ind på lystavlen er it-sikkerheden for alvor kommet i de organisationer, som er Tryg, Forsvarsministeriet og Københavns Lufthavne.

Man kan faktisk sige, at it-sikkerhed er blevet regulære satsningsområder i de tre organisationer, hvor de tre CISO’er alle stræber efter, at deres afdelinger bliver bedst inden for deres felt.

Det kræver blandt andet åbenhed og vilje til at hjælpe hinanden.

”Det hjælper ikke noget at kæmpe sin egen krig, fra hver vores lille skyttehul. Som virksomheder må vi være sammen om det her. Det kræver, at vi er åbne om, når der sker angreb, så vi alle kan lære af andres fejl, og vi kan hjælpe hinanden,” som CSO i Tryg, Tom Engly som den ene af de tre nominerede til titlen som Årets CISO 2021, fastslår.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

Sydjylland

Statens IT

Teamleder til Servicedesk Aalborg

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S