Sådan har Danmarks tre bedste CISO’er fået sat it-sikkerheden på dagsordenen: Tirsdag kårer vi Årets CISO 2021

Danmarks tre bedste CISO’er har alle været i stand til at få sat it-sikkerheden højt på dagsorden i deres organisationer. Tirsdag kårer vi Danmarks bedste it-sikkerhedsansvarlige.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Danmarks tre bedste CISO'er lige nu.
530
2:45 min
Det har krævet både finesse, strategisk og taktisk næse og ikke ubetydelig orden i eget hus at få placeret it-sikkerheden højt på dagsordenerne i de store organisationer, som Danmarks tre bedste it-sikkerhedschefer arbejder for.

Og ind på lystavlen er it-sikkerheden for alvor kommet i de organisationer, som er Tryg, Forsvarsministeriet og Københavns Lufthavne.

Man kan faktisk sige, at it-sikkerhed er blevet regulære satsningsområder i de tre organisationer, hvor de tre CISO’er alle stræber efter, at deres afdelinger bliver bedst inden for deres felt.

Det kræver blandt andet åbenhed og vilje til at hjælpe hinanden.

”Det hjælper ikke noget at kæmpe sin egen krig, fra hver vores lille skyttehul. Som virksomheder må vi være sammen om det her. Det kræver, at vi er åbne om, når der sker angreb, så vi alle kan lære af andres fejl, og vi kan hjælpe hinanden,” som CSO i Tryg, Tom Engly som den ene af de tre nominerede til titlen som Årets CISO 2021, fastslår.

Annonce

Everllence

Software Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network