Sådan har Danmarks tre bedste CISO’er fået sat it-sikkerheden på dagsordenen: Tirsdag kårer vi Årets CISO 2021

Danmarks tre bedste CISO’er har alle været i stand til at få sat it-sikkerheden højt på dagsorden i deres organisationer. Tirsdag kårer vi Danmarks bedste it-sikkerhedsansvarlige.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Danmarks tre bedste CISO'er lige nu.
530
2:45 min
Det har krævet både finesse, strategisk og taktisk næse og ikke ubetydelig orden i eget hus at få placeret it-sikkerheden højt på dagsordenerne i de store organisationer, som Danmarks tre bedste it-sikkerhedschefer arbejder for.

Og ind på lystavlen er it-sikkerheden for alvor kommet i de organisationer, som er Tryg, Forsvarsministeriet og Københavns Lufthavne.

Man kan faktisk sige, at it-sikkerhed er blevet regulære satsningsområder i de tre organisationer, hvor de tre CISO’er alle stræber efter, at deres afdelinger bliver bedst inden for deres felt.

Det kræver blandt andet åbenhed og vilje til at hjælpe hinanden.

”Det hjælper ikke noget at kæmpe sin egen krig, fra hver vores lille skyttehul. Som virksomheder må vi være sammen om det her. Det kræver, at vi er åbne om, når der sker angreb, så vi alle kan lære af andres fejl, og vi kan hjælpe hinanden,” som CSO i Tryg, Tom Engly som den ene af de tre nominerede til titlen som Årets CISO 2021, fastslår.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Statens IT

Netscaler specialist til Statens It

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S