Sådan har Danmarks tre bedste CISO’er fået sat it-sikkerheden på dagsordenen: Tirsdag kårer vi Årets CISO 2021

Danmarks tre bedste CISO’er har alle været i stand til at få sat it-sikkerheden højt på dagsorden i deres organisationer. Tirsdag kårer vi Danmarks bedste it-sikkerhedsansvarlige.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Danmarks tre bedste CISO'er lige nu.
530
2:45 min
Det har krævet både finesse, strategisk og taktisk næse og ikke ubetydelig orden i eget hus at få placeret it-sikkerheden højt på dagsordenerne i de store organisationer, som Danmarks tre bedste it-sikkerhedschefer arbejder for.

Og ind på lystavlen er it-sikkerheden for alvor kommet i de organisationer, som er Tryg, Forsvarsministeriet og Københavns Lufthavne.

Man kan faktisk sige, at it-sikkerhed er blevet regulære satsningsområder i de tre organisationer, hvor de tre CISO’er alle stræber efter, at deres afdelinger bliver bedst inden for deres felt.

Det kræver blandt andet åbenhed og vilje til at hjælpe hinanden.

”Det hjælper ikke noget at kæmpe sin egen krig, fra hver vores lille skyttehul. Som virksomheder må vi være sammen om det her. Det kræver, at vi er åbne om, når der sker angreb, så vi alle kan lære af andres fejl, og vi kan hjælpe hinanden,” som CSO i Tryg, Tom Engly som den ene af de tre nominerede til titlen som Årets CISO 2021, fastslår.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job