Derfor crashede det hele: Her er årsagen til seks timer langt globalt kæmpenedbrud hos Facebook, Instagram og WhatsApp

Flere hundrede millioner brugere verden over blev ramt af det seks timer lange totale nedbrud, der mandag aften gjorde Facebook, Instagram og WhatsApp utilgængelige. Årsagen til nedbruddet skal findes hos Facebook selv. Se selskabets forklaring på, hvorfor det hele gik ned.

Artikel top billede

(Foto: Facebook)

Det var en ikke uvæsentlig del af alle verdens nulevende mennesker, der mandag aften blev ramt af det kæmpenedbrud, der fik tre af jordklodens største sociale medier til at gå i sort på samme tid.

Det skete, da Facebook, Instagram og WhatsApp samt tilstødende platforme alle pludselig blev utilgængelige i et nedbrud, der varede i hele seks timer, inden Facebooks teknikere i løbet af natten dansk tid så småt igen begyndte at få banket systemerne til live igen.

Nedbruddet er et af de største, der nogensinde har ramt.

Amerikanske Downdetector modtog i løbet af få timer mere end 10,6 millioner rapporter fra ramte brugere, mens Twitter blev oversvømmet af kommentarer og tweets om kæmpenedbruddet.

Nedbruddets omfang blev understreget af, at Facebook benyttede sig af Twitter - som jo et en konkurrent - til at meddele omverdenen om nedbruddet.

Facebook har 1,19 milliarder daglige, aktive brugere.

Derfor gik det galt

Facebooks trafik kører i et stort, globalt netværk af datacentre, netværk og software - herunder selskabets store datacenter i Odense.

Angiveligt begyndte nedbruddet i selskabets eget netværk, hvor det anvender en teknologi, der hedder Border Gateway Protocol til at pege andre netværks-operatører i retning af Facebooks servere.

På grund af en konfigurations-fejl blev der mandag ændret i BGP-informationerne.

Det betød, at oplysninger om lokationen af Facebooks DNS-servere dermed ikke længere var tilgængelig for omverdenen, og at Facebooks servere altså dermed var skjult.

I en udsendt meddelelse fortæller Facebook, at nedbruddet skyldtes ‘ændringer i konfigurationen på de backbone-routere, der koordinerer netværks-trafikken mellem vores datacentre.”

Hurtigt fik disse ændringer problemerne til at rulle i en slags domino-effekt, meddeler Facebook.

“Forstyrrelsen af netværks-trafikken havde en domino-effekt [‘cascading effect,’ red] på den måde, som vores datacentre kommunikerer, hvilket bragte vores services til fuld stop.” meddeler Facebook.

I nattens løb dansk tid har Facebook gradvist fået bragt systermerne online igen.

Facebook understreger, at intet tyder på, at selskabet er blevet hacket eller lignende.

“Vi vil gerne gøre det helt klart, at vi på dette tidspunkt mener, at årsagen til nedbruddet er en konfigurations-fejl. Intet tyder på, at brugerdata er blevet komprommiteret som konsekvens af nedbruddet,” meddeler Facebook.

Du finder hele meddelelsen fra Facebook her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos