Danmark bedst i Norden på bredbåndsdækning med høje hastigheder: I Danmark investeres der flest penge i bredbånd per indbygger

Danmark befinder sig forrest i feltet blandt de nordiske og baltiske lande, når det gælder hurtige internetforbindelser til befolkningen. Samtidig er Danmark det land, der spenderer flest penge i teleydelser per indbygger.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Danmark ender øverst på skamlen, når der måles på bredbåndsdækning med høje hastigheder i Norden og Baltikum.

Samtidig kan Danmark bryste sig af at være det land, der har det højeste investeringsniveau i teleydelser per indbygger sidste år.

Sådan lyder konklusionerne fra rapporten Telecommunications Markets in the Nordic and Baltic Countries 2020, der netop er blevet offentliggjort.

I løbet af 2020 var 95 procent af landets boliger forsynet med fastnetforbindelser på mindst 100 mbit/s download. Sverige kommer lige i hælene med en dækning på 94 procent. For Finland lyder dækningen kun på 65 procent.

Dette høje niveau af digital infrastruktur giver Danmark førstepladse foran de nordiske og baltiske lande, når det drejer sig om den bedste bredbåndsdækning.

Danmark investerer kraftigt

På de hjemlige breddegrader er der blevet investeret massivt i teleydelser til danskerne de sidste år. Investeringer er kontinuerligt gået i vejret fra 2015 til 2020, fremgår det.

I den nordiske-baltiske region er det ligeledes Danmark, der lægger flest penge i teleydelser per indbygger.

Ifølge undersøgelsen spenderede vi herhjemme 236 euro - omkring 1.800 kroner - per indbygger i 2020, hvor Sverige eksempelvis investerede 124 euro per indbygger samme år.

Helt nede i bunden findes Litauen, der brugte 29 euro - knap 220 kroner - per indbygger på teleydelser.

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job