Danmark bedst i Norden på bredbåndsdækning med høje hastigheder: I Danmark investeres der flest penge i bredbånd per indbygger

Danmark befinder sig forrest i feltet blandt de nordiske og baltiske lande, når det gælder hurtige internetforbindelser til befolkningen. Samtidig er Danmark det land, der spenderer flest penge i teleydelser per indbygger.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Danmark ender øverst på skamlen, når der måles på bredbåndsdækning med høje hastigheder i Norden og Baltikum.

Samtidig kan Danmark bryste sig af at være det land, der har det højeste investeringsniveau i teleydelser per indbygger sidste år.

Sådan lyder konklusionerne fra rapporten Telecommunications Markets in the Nordic and Baltic Countries 2020, der netop er blevet offentliggjort.

I løbet af 2020 var 95 procent af landets boliger forsynet med fastnetforbindelser på mindst 100 mbit/s download. Sverige kommer lige i hælene med en dækning på 94 procent. For Finland lyder dækningen kun på 65 procent.

Dette høje niveau af digital infrastruktur giver Danmark førstepladse foran de nordiske og baltiske lande, når det drejer sig om den bedste bredbåndsdækning.

Danmark investerer kraftigt

På de hjemlige breddegrader er der blevet investeret massivt i teleydelser til danskerne de sidste år. Investeringer er kontinuerligt gået i vejret fra 2015 til 2020, fremgår det.

I den nordiske-baltiske region er det ligeledes Danmark, der lægger flest penge i teleydelser per indbygger.

Ifølge undersøgelsen spenderede vi herhjemme 236 euro - omkring 1.800 kroner - per indbygger i 2020, hvor Sverige eksempelvis investerede 124 euro per indbygger samme år.

Helt nede i bunden findes Litauen, der brugte 29 euro - knap 220 kroner - per indbygger på teleydelser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S