Sådan skal Digitaliseringsstyrelsen flytte 5,2 millioner danskere over på MitID: “Problematisk hvis fem millioner danskere skal overgå til MitID på samme tid”

Interview: Hver uge det næste halve år skal omkring 200.000 danskere tilsluttes den nye tjeneste MitID. Det sker for at sikre den bedste overgang til den nye tjeneste, lyder det fra Digitaliseringsstyrelsen.

Artikel top billede

(Foto: Digitaliseringsstyrelsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Digitaliseringsstyrelsen har valgt at bruge et halvt år på at flytte alle danskere over på MitID
  • Læs hvordan digitaliseringsstyrelsen har forberedt sig på det markante skift
693
3:30 min
Over de kommende 25 uger skal Digitaliseringsstyrelsen sammen med de danske banker flytte 5,2 millioner danskere fra NemID til MitID.

Opgaven er voldsomt kompleks, og derfor har man valgt at sprede arbejdet ud over det næste halve år, frem for at give alle danskere adgang samtidig.

Det forklarer vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen Adam Lebech, der onsdag morgen sætter gang i arbejdet med at flytte millioner af NemID-brugere over på den nye platform, der en gang for alle gør op med det gamle nøglekort i pap.

“Det er en udfordring at skifte en løsning som stort set alle danskere bruger dagligt. NemID er blevet en naturlig del af den måde, vi begår os på digitalt. Derfor stiller det høje krav til, at når man udruller en ny løsning, så skal det fungere gnidningsfrit,” forklarer Adam Lebech til Computerworld og tilføjer:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job