Sådan skal Digitaliseringsstyrelsen flytte 5,2 millioner danskere over på MitID: “Problematisk hvis fem millioner danskere skal overgå til MitID på samme tid”

Interview: Hver uge det næste halve år skal omkring 200.000 danskere tilsluttes den nye tjeneste MitID. Det sker for at sikre den bedste overgang til den nye tjeneste, lyder det fra Digitaliseringsstyrelsen.

Artikel top billede

(Foto: Digitaliseringsstyrelsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Digitaliseringsstyrelsen har valgt at bruge et halvt år på at flytte alle danskere over på MitID
  • Læs hvordan digitaliseringsstyrelsen har forberedt sig på det markante skift
693
3:30 min
Over de kommende 25 uger skal Digitaliseringsstyrelsen sammen med de danske banker flytte 5,2 millioner danskere fra NemID til MitID.

Opgaven er voldsomt kompleks, og derfor har man valgt at sprede arbejdet ud over det næste halve år, frem for at give alle danskere adgang samtidig.

Det forklarer vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen Adam Lebech, der onsdag morgen sætter gang i arbejdet med at flytte millioner af NemID-brugere over på den nye platform, der en gang for alle gør op med det gamle nøglekort i pap.

“Det er en udfordring at skifte en løsning som stort set alle danskere bruger dagligt. NemID er blevet en naturlig del af den måde, vi begår os på digitalt. Derfor stiller det høje krav til, at når man udruller en ny løsning, så skal det fungere gnidningsfrit,” forklarer Adam Lebech til Computerworld og tilføjer:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S