Bog: Big Business Blockchain

Blockchain har længe været et buzzword. Men hvad kan teknologien, og hvorfor vil virksomheder muligvis blive tvunget til at benytte den? Ny bog sætter fremtidens digitale økonomi under lup.

Artikel top billede

Jan Damsgaard er professor på CBS, har undervist i digital økonomi i adskillige år og har nu skrevet en bog om blockchain, nemlig Blockchain business.

Ifølge forfatteren er det nemlig en teknologi, det i de kommende år vil være helt uomgængelig. Blandt andet når virksomheder vil blive afkrævet dokumentation for, at deres produktion er bæredygtig – eller for at de gør deres for at forebygge hvidvask, piratkopiering, svindel, korruption og andre dårligdomme gennem hele værdikæden.

For de fleste er blockchain stadig primært noget, der nævnes i forbindelse med kryptovaluta såsom bitcoin og ether.

Men ifølge Jan Damsgaard er det kun en lille del af potentialet, for blockchain kan potentielt ændre den måde, vi fremstiller, handler og dokumenterer varer og tjenester på.

Bogen rummer en del cases, hvor virksomheder bruger teknologien i praksis. Det gælder eksempelvis Mærsk, der har sparet papirarbejde og gebyrer ved at sætte en stor del af verdenshandlen på blockchain. Ligeledes bruger skoproducenten Roccamore blockchain til at gøre rede for hele produktionsprocessen fra ko til sko.

Med Blockchain business vil Jan Damgaard vise, hvordan blockchain kan blive big business. Både til at understøtte en effektivisering af arbejdsgange, opnå forretningskritisk dokumentation for ansvarlighed – og så til at undgå at blive narret, hvis man alligevel forsøger sig med investering i noget kryptovaluta.

Titel: Blockchain Business / Forfatter: Jan Damsgaard / Udkommer 1. november

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job