Bog: Big Business Blockchain

Blockchain har længe været et buzzword. Men hvad kan teknologien, og hvorfor vil virksomheder muligvis blive tvunget til at benytte den? Ny bog sætter fremtidens digitale økonomi under lup.

Artikel top billede

Jan Damsgaard er professor på CBS, har undervist i digital økonomi i adskillige år og har nu skrevet en bog om blockchain, nemlig Blockchain business.

Ifølge forfatteren er det nemlig en teknologi, det i de kommende år vil være helt uomgængelig. Blandt andet når virksomheder vil blive afkrævet dokumentation for, at deres produktion er bæredygtig – eller for at de gør deres for at forebygge hvidvask, piratkopiering, svindel, korruption og andre dårligdomme gennem hele værdikæden.

For de fleste er blockchain stadig primært noget, der nævnes i forbindelse med kryptovaluta såsom bitcoin og ether.

Men ifølge Jan Damsgaard er det kun en lille del af potentialet, for blockchain kan potentielt ændre den måde, vi fremstiller, handler og dokumenterer varer og tjenester på.

Bogen rummer en del cases, hvor virksomheder bruger teknologien i praksis. Det gælder eksempelvis Mærsk, der har sparet papirarbejde og gebyrer ved at sætte en stor del af verdenshandlen på blockchain. Ligeledes bruger skoproducenten Roccamore blockchain til at gøre rede for hele produktionsprocessen fra ko til sko.

Med Blockchain business vil Jan Damgaard vise, hvordan blockchain kan blive big business. Både til at understøtte en effektivisering af arbejdsgange, opnå forretningskritisk dokumentation for ansvarlighed – og så til at undgå at blive narret, hvis man alligevel forsøger sig med investering i noget kryptovaluta.

Titel: Blockchain Business / Forfatter: Jan Damsgaard / Udkommer 1. november

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job