Bog: Big Business Blockchain

Blockchain har længe været et buzzword. Men hvad kan teknologien, og hvorfor vil virksomheder muligvis blive tvunget til at benytte den? Ny bog sætter fremtidens digitale økonomi under lup.

Artikel top billede

Jan Damsgaard er professor på CBS, har undervist i digital økonomi i adskillige år og har nu skrevet en bog om blockchain, nemlig Blockchain business.

Ifølge forfatteren er det nemlig en teknologi, det i de kommende år vil være helt uomgængelig. Blandt andet når virksomheder vil blive afkrævet dokumentation for, at deres produktion er bæredygtig – eller for at de gør deres for at forebygge hvidvask, piratkopiering, svindel, korruption og andre dårligdomme gennem hele værdikæden.

For de fleste er blockchain stadig primært noget, der nævnes i forbindelse med kryptovaluta såsom bitcoin og ether.

Men ifølge Jan Damsgaard er det kun en lille del af potentialet, for blockchain kan potentielt ændre den måde, vi fremstiller, handler og dokumenterer varer og tjenester på.

Bogen rummer en del cases, hvor virksomheder bruger teknologien i praksis. Det gælder eksempelvis Mærsk, der har sparet papirarbejde og gebyrer ved at sætte en stor del af verdenshandlen på blockchain. Ligeledes bruger skoproducenten Roccamore blockchain til at gøre rede for hele produktionsprocessen fra ko til sko.

Med Blockchain business vil Jan Damgaard vise, hvordan blockchain kan blive big business. Både til at understøtte en effektivisering af arbejdsgange, opnå forretningskritisk dokumentation for ansvarlighed – og så til at undgå at blive narret, hvis man alligevel forsøger sig med investering i noget kryptovaluta.

Titel: Blockchain Business / Forfatter: Jan Damsgaard / Udkommer 1. november

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S