Udstilling: Efterårsferie med Ragnarock i Roskilde

Kan det passe, at rocken er død? Der udbryder Ragnarock i Roskilde, og familien kan tage på gådejagt og på tour gennem rockhistoriens highlights i efterårsferien.

Artikel top billede

Museet Ragnarock er Rabalderstræde, Roskildefestival og tråd fra før og nu. Museet hylder rockens historie fra 1950’erne og frem og er placeret midt i Roskildes bydel Musicon.

I efterårsferien byder Ragnarock på fem forskellige arrangementer for børn og voksne, nemlig:

Mig & Musikken: En tur gennem hele udstillingen med musik, dans, quiz og udfordringer undervejs. Kan far danse ”The Floss” og hvordan har mor det med ”Macarena”?

På Sporet af rock: En tur, der indledes med et rygte om, at rocken skulle være død. Det er en oplevelsesjagt, der begynder, da rocken kom til Danmark, og fører deltagerne gennem små opgaver, dans og vigtige spørgsmål som for eksmepel at be- eller afkræfte at rocken er stendød.

Highlights: En rejse gennem ungdomskulturens udvikling fra 1950’erne og frem. Det er historien om, hvordan unge med musikken som lydspor har flyttet grænser og påvirket samfundet gennem forbrug, holdninger, stiludtryk og musik. På denne tur gives også svaret på det spørgsmål, nogle måske (eller måske ikke) har stillet sig selv: Hvorfor blev verdensmesteren i rock’n’roll-dans i 1957, Jørn Blach, kaldt for Gummi-Jørn?

Smattens magi: En guidet tour gennem 50 års magiske øjeblikke på Dyrskuepladsen i Roskilde. Man kommer hele vejen rundt blandt de største idoler, de vildeste koncerter, de frivillige, publikum og den evindelige smat.

Gådejagt på Festivalpladsen: Så går turen udendørs. Det er en gådejagt mellem kunstværker og musikalske minder på Dyrskuepladsen for at finde festivalens ånd. Med gådepapir og mp3-afspiller skal man sammen løse gåderne og udforske pladsen, men også hinandens musiksmag og holdninger.

Museet har en naturligt tæt kobling til byens ikoniske musikfestival, men man bliver ikke snydt som gæst. Uanset om man vil dykke ned i Smatten, danse Jailhouse Rock eller lytte til hvad der kan frembringes under en koger på Christianshavn.

Alle aktiviteterne løber i hele uge 42 / Prisen er typisk 160 kr. for voksne, mens børn kommer gratis med / Læs mere og bestil billetter her

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS