De elektriske lastbiler er på vej: Dansk logistikgigant lægger rekordordre hos Volvo

DFDS har lagt en ordre på mere end 100 el-lastbiler fra Volvo, og i løbet af de kommende år kan du forvente, at de begynder at myldre ud på de danske og europæiske veje.

Artikel top billede

Meget tyder på, at de elektriske lastbiler i de kommende år vil myldre frem på de danske og europæiske veje.

For det danske transportselskab DFDS har lagt en rekordstor ordre på mere end 100 elektriske lastbiler fra Volvo, som dermed er med til at understrege, at bilernes transformation fra mekanik til elektronik ikke blot er noget, som vi ser hos personbilerne.

I en pressemeddelelse oplyser Volvo at selskabet forventer, at den første lastbil vil blive leveret i fjerde kvartal af 2022 og vil fortsætte gennem hele 2023.

Der er tale om lastbiler af typen Volvo FM Electric, og de kan transportere en last på op til 44 ton og har en rækkevidde på 300 kilometer. Volvo oplyser desuden, at distancen udvides, hvis chaufførerne eksempelvis planlægger en opladning i sin frokostpause.

Til korte og lance distancer

Ifølge pressemeddelelsen planlægger DFDS både at bruge lastbilen på korte og lange distancer.

”Hos DFDS er vi fast besluttet på at spille en rolle i reduceringen CO2-udviklingen og skabelsen af bæredygtige forsyningskæder. Vi ved samtidig hvor vigtig en rolle elektrificeringen spiller for at nå vores CO2-mål,” lyder det ifølge pressemeddelelsen fra Niklas Andersson, der står i spidsen for DFDS’ logistikdivision.

Ifølge Volvo er der i løbet af det seneste på det europæiske marked blevet registreret et par hundrede elektriske lastbiler, hvor af knap 40 procent er fra Volvo.

Tesla på vej med lastbil

I løbet af det kommende kan vi også forvente, at de første lastbiler fra amerikanske Tesla ruller ud fra samlebåndene.

Allerede i 2017 løftede Tesla sløret for lastbilen Tesla Semi, der ifølge Elon Musk vil få en rækkevidde på 800 kilometer på en opladning og på blot 30 minutter vil kunne fylde 645 kilometer på batteriet under en opladning.

Oprindeligt lovede Tesla, at selskabets lastbil vil være klar til levering i 2019, men den deadline er indtil videre blevet udskudt i flere år. Senest melding lyder, at Tesla forventninger produktionen starter i 2022.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS