Apple risikerer kæmpebøde fra Margrethe Vestager over udskældt betalingsmodel

Den danske EU Kommissær Margrethe Vestager er på vej med en kæmpebøde til Apple for selskabets udskældte betalingsmodel.

Artikel top billede

(Foto: Jennifer Jacquemart)

Apple står over for en enorm bøde fra EU's konkurrencekommissær Margrethe Vestager, oplyser kilder tæt på processen til en række amerikanske medier.

Samtidig risikerer Apple at blive tvunget til at åbne op for sit mobilbetalingssystem med afgørelsen fra EU Kommissionen.

Vestager åbnede en sag mod Apple i juni sidste år efter massiv kritik fra flere konkurrenter om en række områder, hvor man mente Apple misbrugte sin position på markedet.

Oprindeligt ville Kommissionen både se nærmere på App Store og Apple Pay, men ifølge flere amerikanske medier herunder Reuters, har Margrethe Vestager snævret sagen ind til alene at fokusere på Apple Pay.

Det har nærmere bestemt været de betingelser og vilkår, som Apple stiller til brugere, der vil have integreret betalingsløsningen Apple Pay i apps eller på websites, som konkurrencekommissæren altså mener er problematiske.

“Det er vigtigt, at Apples betingelser ikke udelukker brugere fra fordelene ved de nye betalings-teknologier - inklusive valgmuligheder, kvalitet, innovation og de konkurrencedygtige priser,” lød det dengang fra Margrethe Vestager, der som EU’s konkurrencekommissær har stået i spidsen for undersøgelserne.

Der kan dog fortsat gå nogle måneder inden Apple modtager den officielle melding om en bødestraf. En kilde fortæller til Reuters, at kommissionen er ved at forberede de officielle dokumenter, der ventes at være klar til næste år.

Både Apple og Margrethe Vestager har afvist at kommentere sagen over for Reuters.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S