Apple risikerer kæmpebøde fra Margrethe Vestager over udskældt betalingsmodel

Den danske EU Kommissær Margrethe Vestager er på vej med en kæmpebøde til Apple for selskabets udskældte betalingsmodel.

Artikel top billede

(Foto: Jennifer Jacquemart)

Apple står over for en enorm bøde fra EU's konkurrencekommissær Margrethe Vestager, oplyser kilder tæt på processen til en række amerikanske medier.

Samtidig risikerer Apple at blive tvunget til at åbne op for sit mobilbetalingssystem med afgørelsen fra EU Kommissionen.

Vestager åbnede en sag mod Apple i juni sidste år efter massiv kritik fra flere konkurrenter om en række områder, hvor man mente Apple misbrugte sin position på markedet.

Oprindeligt ville Kommissionen både se nærmere på App Store og Apple Pay, men ifølge flere amerikanske medier herunder Reuters, har Margrethe Vestager snævret sagen ind til alene at fokusere på Apple Pay.

Det har nærmere bestemt været de betingelser og vilkår, som Apple stiller til brugere, der vil have integreret betalingsløsningen Apple Pay i apps eller på websites, som konkurrencekommissæren altså mener er problematiske.

“Det er vigtigt, at Apples betingelser ikke udelukker brugere fra fordelene ved de nye betalings-teknologier - inklusive valgmuligheder, kvalitet, innovation og de konkurrencedygtige priser,” lød det dengang fra Margrethe Vestager, der som EU’s konkurrencekommissær har stået i spidsen for undersøgelserne.

Der kan dog fortsat gå nogle måneder inden Apple modtager den officielle melding om en bødestraf. En kilde fortæller til Reuters, at kommissionen er ved at forberede de officielle dokumenter, der ventes at være klar til næste år.

Både Apple og Margrethe Vestager har afvist at kommentere sagen over for Reuters.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S