EU mødes i dag med Ukraines præsident for at diskutere militær støtte og cybersikkerhed

I dag er der topmøde i EU. Og emnerne, der skal diskuteres, handler om, om Ukraine skal have stillet militær hjælp til rådighed. Og hvordan EU og Ukraine kan samarbejde om cybersikkerhed, når Ukraines nabo Rusland banker på den digitale bagdør.

Artikel top billede

(Foto: Guillaume Perigois)

EU overvejer lige nu at stille en militær træningsmission til rådighed for Ukraine. Det sker efter længere tids spændinger mellem Ukraine og landets nabo Rusland.

Overvejelserne påbegyndte efter anmodning fra Ukraine om hjælp til "professionel militær uddannelse". EU sendte på denne opfordring en undersøgelsesmission til landet i sidste måned.

Og i dag vil EU diskutere mulighederne for militær hjælp og eventuelle mål for en sådan militær support under et topmøde tirsdag i Kiev, sagde anonyme embedsmænd fra EU ifølge mediet The Associated Press.

På tirsdagens topmøde deltager blandt andet EU-rådets formand Charles Michel og Europa-Kommissionens formand Ursula von der Leyen. Også Ukraines præsident Volodymyr Zelenskij vil deltage forhandlingerne.

Under mødet skal der også diskuteres desinformation og cybersikkerhed med de ukrainske kolleger.

Begge sider har allerede startet en dialog om cyber, med en anden runde af diskussioner om dette emne planlagt til næste år.

"Det, vi søger at opnå, er at indføre en mekanisme til næsten dagligt at styrke og uddybe det inter-institutionelle samarbejde om cybersikkerhed," sagde en embedsmand.

Andre dele af topmødet vil fokusere på de fremskridt, der er gjort siden EU og Ukraine underskrev en frihandels- og visumfri rejseaftale i 2014.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird