EU mødes i dag med Ukraines præsident for at diskutere militær støtte og cybersikkerhed

I dag er der topmøde i EU. Og emnerne, der skal diskuteres, handler om, om Ukraine skal have stillet militær hjælp til rådighed. Og hvordan EU og Ukraine kan samarbejde om cybersikkerhed, når Ukraines nabo Rusland banker på den digitale bagdør.

Artikel top billede

(Foto: Guillaume Perigois)

EU overvejer lige nu at stille en militær træningsmission til rådighed for Ukraine. Det sker efter længere tids spændinger mellem Ukraine og landets nabo Rusland.

Overvejelserne påbegyndte efter anmodning fra Ukraine om hjælp til "professionel militær uddannelse". EU sendte på denne opfordring en undersøgelsesmission til landet i sidste måned.

Og i dag vil EU diskutere mulighederne for militær hjælp og eventuelle mål for en sådan militær support under et topmøde tirsdag i Kiev, sagde anonyme embedsmænd fra EU ifølge mediet The Associated Press.

På tirsdagens topmøde deltager blandt andet EU-rådets formand Charles Michel og Europa-Kommissionens formand Ursula von der Leyen. Også Ukraines præsident Volodymyr Zelenskij vil deltage forhandlingerne.

Under mødet skal der også diskuteres desinformation og cybersikkerhed med de ukrainske kolleger.

Begge sider har allerede startet en dialog om cyber, med en anden runde af diskussioner om dette emne planlagt til næste år.

"Det, vi søger at opnå, er at indføre en mekanisme til næsten dagligt at styrke og uddybe det inter-institutionelle samarbejde om cybersikkerhed," sagde en embedsmand.

Andre dele af topmødet vil fokusere på de fremskridt, der er gjort siden EU og Ukraine underskrev en frihandels- og visumfri rejseaftale i 2014.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS