Første opdatering til Windows 11 er allerede ude nu - byder på performance-forbedringer

Den første overhaling Windows 11 er ude. Her loves både fejlrettelser og performance-forbedringer.

Artikel top billede

Blot en uge efter den officielle lancering af spritnye Windows 11, er Microsoft ude med en opdatering til systemet.

Opdateringen hedder ’Windows 11 KB 5006674’ og rulles ud i skrivende stunde igennem Microsofts ’Windows Update’ platform.

Småjusteringer til styresystemet er oftest at forvente i forbindelse med lanceringen af et nyt styresystem – særligt når opdateringen er så omfattende, som skiftet fra Windows 10 til Windows 11 er.

Den seneste overhaling rummer da heller ikke nogen nye features eller funktioner, men byder på sikkerhedsopdateringer samt fejlrettelser, skriver netmediet Bleeping Computer.

Der skulle dog være nogle performance-forbedringer at hente med opdateringen, da fejlrettelsen forhindrer at såkaldte ’User Datagram Protocol’ sløver systemet, skriver Microsoft på sin support-side.

En uge efter at Windows 11 har fået sin brede debut natten til 5. oktober, volder det nye styresystem problemer af flere forskellige karakterer.

Visse printere bliver ikke længere genkendt af systemet, mens en række grafikkort får deres ydelse reduceret af det nye styresystem.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S