Første opdatering til Windows 11 er allerede ude nu - byder på performance-forbedringer

Den første overhaling Windows 11 er ude. Her loves både fejlrettelser og performance-forbedringer.

Artikel top billede

Blot en uge efter den officielle lancering af spritnye Windows 11, er Microsoft ude med en opdatering til systemet.

Opdateringen hedder ’Windows 11 KB 5006674’ og rulles ud i skrivende stunde igennem Microsofts ’Windows Update’ platform.

Småjusteringer til styresystemet er oftest at forvente i forbindelse med lanceringen af et nyt styresystem – særligt når opdateringen er så omfattende, som skiftet fra Windows 10 til Windows 11 er.

Den seneste overhaling rummer da heller ikke nogen nye features eller funktioner, men byder på sikkerhedsopdateringer samt fejlrettelser, skriver netmediet Bleeping Computer.

Der skulle dog være nogle performance-forbedringer at hente med opdateringen, da fejlrettelsen forhindrer at såkaldte ’User Datagram Protocol’ sløver systemet, skriver Microsoft på sin support-side.

En uge efter at Windows 11 har fået sin brede debut natten til 5. oktober, volder det nye styresystem problemer af flere forskellige karakterer.

Visse printere bliver ikke længere genkendt af systemet, mens en række grafikkort får deres ydelse reduceret af det nye styresystem.

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job