Dell sagsøgt for brud på e-handelspatent

En lillebitte amerikansk virksomhed, der har patent på international handel via computer, har sagsøgt pc-giganten Dell Computers for brud på sit e-handelspatent. Resultatet kan blive et beløb med rigtig mange nuller.

Patent på international handel via computer kan gå hen og blive en milliardforretning for det lille amerikanske firma DE Technologies, skriver Wall Street Journal.

DE er begyndt at rulle de juridiske kanoner i stilling og har sagsøgt Dell som det første firma for brud på e-handelspatentet.

Dog er patentindehaveren DE parat til at lade Dell og andre bryde sit patent på e-handel mod en beskeden procentdel af værdien af den internationale handel. Et beløb, der ifølge Wall Street Journal lynhurtigt kan summe op til mange milliarder kroner.

267 milliarder kroner

Dell, der henter godt 30 procent af sit 267 milliarder kroner store salg uden for USA, har ikke været til at slå for en kommentar. Den væsentligste del af Dells salg til private og mindre virksomheder bliver håndteret online.

Patentet, som sagen drejer sig om, er et forretningsmetode-patent, der dækker procedurer og metoder snarere end virkemåder og for eksempel kemiske sammensætninger.

Den slags patenter er der blevet søgt om i massevis siden en dom i 1998 fastslog deres gyldighed.

En stor fejl

Kritikere hævder, at den slags patenter aldrig skulle have set dagens lys, fordi de processer, som de søger at patentere, er åbenlyst gængse eller bare involverer introduktion af elektronik til procedurer, der historisk har været udført med pen og papir.

Patenter skal ifølge Wall Street Journal kun gives til opfindelser, der er nyskabende og altså ikke gængse.

DE's patent på e-handel har været undervejs i i alt seks år. Patentet blev pillet ud til en nærmere granskning, fordi det blev set som et eksempel på, at patentbeskyttelsen var gået amok, og at det var muligt at søge patent på hvad som helst.

Den sag endte efter en minutiøs gennemgang af DE's patent med, at patentet blev fundet i orden.

Den er stensikker

? Patentet er stensikkert, fastslår DE's direktør, der i parentes bemærket er tidligere patentadvokat, overfor Wall Street Journal.

Merchant & Gould, et Minneapolis-baseret advokatfirma med speciale i intellektuelle rettigheder, vil ikke oplyse nærmere om, hvordan betalingen for den lukrative retssag skal falde.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere


Sådan drager du fordel af AI, Power Apps og branchemoduler med Business Central

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

03. oktober 2025 | Læs mere