Oracle vil lokke flere danske partnere til butikken: Vil udbetale store kontante bonusser til sine partnere

Med en kontant bonus til arbejdsomme partnere sætter Oracle alle sejl ind på at få flere it-huse ind i den danske fold. De partnere, der kan skaffe flere cloud-kunder til Oracle, kan se frem til en stor bonus. "Vi håber , at vi kommer til at betale rigtig store bonusser til vores partnere," siger Tommy Søndergaard, direktør for den nordiske ERP-forretning med fokus på mellemstore og store danske virksomheder.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen. (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek hvor stor bonus Oracle er klar til at give danske partnere
  • Derfor søsætter Oracle nyt dansk partnerprogram
  • Hvor mange ny partnere Oracle satser på at få inden for det næste år
  • Hvor Oracle mener partnerne skal komme fra
778
4 min
Oracle var måske ikke den første af de store tech-giganter til fuldbyrdet at hoppe på cloud-toget, men det amerikanske it-selskab har for alvor i det seneste år sat fart på en enorm cloud-transformation.

Senest er det blevet bakket op af, at selskabet i løbet af 2022 vil investere astronomiske 24 milliarder kroner på ekstra cloud-brændstof.

For nylig bekendtgjorde Larry Ellisons imperie, at det allerede til næste år har planer om at udvide sit globale cloud-netværk med yderligere 14 datacenter-regioner til samlet 44.

Men de skyhøje investeringer skal følges op med jordnære ressourcer, der rent faktisk kan spinne kunderne op til Oracles cloud-baserede produkter.

Navnlig i Danmark mangler der flere hestekræfter i Oracles partnerlandskab til at løfte opgaven.

Derfor søsætter Oracle nu et nyt partnerprogram med kontant bonus til de dygtigste for at tiltrække endnu flere.



Det fortæller Tommy Søndergaard, direktør for den nordiske ERP-forretning med fokus på mellemstore og store danske virksomheder, til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S