Artikel top billede

Har du et af disse job, behøver du ikke sende ansøgninger: "De fleste af kandidaterne forventer en løn på mellem 60.000 og 65.000 kroner"

Det er så svært for virksomhederne at finde kvalificere it-folk i øjeblikket, at mange har svært ved at følge med udviklingen i lønniveauet, og mange it-folk behøver ikke længere aktivt at sende ansøgninger til arbejdsgivere, lyder det fra en dansk rekrutteringsekspert.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Nogle arbejdsgivere kan ikke længere finde med i lønudviklingen. Få indblik i den aktuelle lønudviklingen
  • Bliv klogere på, hvilke folk der ikke længere behøver sende ansøgninger og cv
  • Få indsigt i hvordan du som arbejdsgiver kan øge din mulighed for at finde kvalificere folk
614
3:15 min
Det danske it-arbejdsmarked er brandvarmt, og det betyder, at lønniveauet blandt it-specialister er kommet under pres.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Michael Meister færdig som topchef i Cibicom: Indsætter ny CEO

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Pleo-stifter Niccolo Perra er i Las Vegas, hvor AI er i sigtekornet lige nu - målet med AI er for Pleo helt klart

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vrede SAP-kunder frygter, at million-investeringer er gået til spilde - det er en regulær kovending i vilkår, lyder anklagen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Viaplay-koncernen er i tovene: Misser afgørende regnskabsfrist og præsenterer i stedet en redningsplan

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

“Da jeg blev 14 år, mistede jeg mit syn igen. Men jeg fandt ud af, at jeg stadigvæk kunne udvikle software“