B&O udvikler professionelt headset med amerikansk tech-gigant

Cisco og Bang & Olufsen har i fællesskab udviklet en hovedtelefon, der kan integreres med den amerikanske virksomheds Webex-platform.

Artikel top billede

Bang & Olufsen har indgået et samarbejde med amerikanske Cisco, der betyder, at de danske lydspecialister nu lancerer et særligt bluetooth headset, som er specialudviklet til Cisco.

Det nye headset får navnet Bang & Olufsen Cisco 980 og det udmærker sig ved at være integreret med Ciscos Webex-mødeplatform og tilbyder ligedes automatisk støjreduktion.

B&O oplyser, at brugeren blandt andet får mulighed for at mute, besvare og afsluttet opkald fra Webex-platformen via hovedtelefonerne.

Funktioner til it-administratoren

Ifølge Bang & Olufsen vil headsettet desuden levere problemfri tilslutning og en stabil forbindelse.

Samtidig får it-administratorer muligheder for at ”tilføje, styre og overvåge analyser i realtid,” som det hedder.

Samarbejdet er ifølge de to virksomheder et udslag af et fælles ønske om at levere et produkt, der er tilpasset fremtidens hybride arbejdsplads, hvor medarbejdere fordeler deres tid mellem hjemmekontoret og den fysiske arbejdsplads.

Samarbejder også med Microsoft

Det er ikke første gang, at B&O indgår et samarbejde med en amerikansk tech-gigant. Tidligere på året lancerede B&O hørertelefonen Portal i samarbejde med Microsoft.

Portals design minder umiddelbart en del om Cisco 980, men i stedet for integration med Cisco-produkter tilbyder Portal integration med Microsofts Xbox.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse