Her er opgaven for regeringens nye “techgigant-kontor”: Søger nu medarbejdere

Regeringens nye “techgigant-kontor” får til opgave at “sikre større demokratisk kontrol med teknologiudviklingen,” som er i gang med at rekruttere folk.

Artikel top billede

Regeringens nye techgigant-kontor er i gang med at søge nye medarbejdere, som skal være med til at udvikle Danmarks kommende tech-politik.

Afdelingen ligger under Kulturministeriet, som oprettede kontoret i sommer, hvor man navngav den ‘Tech-gigant kontoret.’

Ministeriet ansatte fornylig Andreas Flensted Geertsen som chef for afdelingen.

Det er planen, at kontoret fuld bemandet skal bestå af seks medarbejdere.

Techgigant-kontoret får til opgave at “udvikle gennemtænkte politiske løsninger, som kan bidrage til at sikre større demokratisk kontrol med teknologiudviklingen og tech-giganternes indflydelse på vores samfund, vores demokrati og vores offentlige samtale,” som det hedder.

Det skal ske i samarbejde med regeringens såkaldte techgigant-taskforce, der samarbejder på tværs af de forskellige ministerier.

Andreas Geertsen er nu allerede i gang med at rekruttere nye folk. Han søger i første omgang en fuldmægtig, som skal tiltræde ved årskiftet og som skal være med til at opbygge det nye kontor.

Kontorchefen søger bredt.

“Du kan enten have et samfundsvidenskabeligt udgangspunkt for eksempel jura, økonomi, statskundskab eller forvaltning eller et mere teknologisk udgangspunkt fx naturvidenskab eller it,” hedder det.

Du kan læse mere om stillingen her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Djøf

    IT-sikkerhedskonsulent

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job