Her er opgaven for regeringens nye “techgigant-kontor”: Søger nu medarbejdere

Regeringens nye “techgigant-kontor” får til opgave at “sikre større demokratisk kontrol med teknologiudviklingen,” som er i gang med at rekruttere folk.

Artikel top billede

Regeringens nye techgigant-kontor er i gang med at søge nye medarbejdere, som skal være med til at udvikle Danmarks kommende tech-politik.

Afdelingen ligger under Kulturministeriet, som oprettede kontoret i sommer, hvor man navngav den ‘Tech-gigant kontoret.’

Ministeriet ansatte fornylig Andreas Flensted Geertsen som chef for afdelingen.

Det er planen, at kontoret fuld bemandet skal bestå af seks medarbejdere.

Techgigant-kontoret får til opgave at “udvikle gennemtænkte politiske løsninger, som kan bidrage til at sikre større demokratisk kontrol med teknologiudviklingen og tech-giganternes indflydelse på vores samfund, vores demokrati og vores offentlige samtale,” som det hedder.

Det skal ske i samarbejde med regeringens såkaldte techgigant-taskforce, der samarbejder på tværs af de forskellige ministerier.

Andreas Geertsen er nu allerede i gang med at rekruttere nye folk. Han søger i første omgang en fuldmægtig, som skal tiltræde ved årskiftet og som skal være med til at opbygge det nye kontor.

Kontorchefen søger bredt.

“Du kan enten have et samfundsvidenskabeligt udgangspunkt for eksempel jura, økonomi, statskundskab eller forvaltning eller et mere teknologisk udgangspunkt fx naturvidenskab eller it,” hedder det.

Du kan læse mere om stillingen her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics