Solid fremgang: Telenor Danmark kvartalsomsætning nærmer sig en milliard kroner

Telenor Danmarks omsætning i tredje kvartal lander på 973 milliarder kroner efter solid stigning. Næsten 30 procent af omsætningen lander som overskud på driften.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Telenor Danmarks omsætning og driftsindtjening buldrer i vejret.

Selskabets netop offentliggjorte regnskab viser, at det i tredje kvartal omsatte for 973 millioner kroner.

Det svarer til en solid fremgang på næsten 70 millioner i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Driftsindtjeningen - altså det rå overskud før skat, afskrivninger og andre finansielle poster - lander i kvartalet på hele 278 millioner kroner, som svarer til næsten 30 procent af omsætningen.

Det svarer til en stigning i driftsoverskuddet på Telenor Danmarks driftsindtjening pågodt 7,3 procent i forhold i det tilsvarende kvartal i fjor.

Telenor meddeler, at selskabet i kvartalet har fået 5.000 nye mobilkunder og 2.000 nye bredbåndskunder.

Det betyder, at selskabet nu i alt har knap 1,69 millioner millioner mobilkunder herhjemme - 14.000 flere end i det tilsvarende kvartal i fjor.

Telenor Danmark har nu 113.000 internetkunder - 7.000 flere end i det tilsvarende kvartal i fjor.

“Vi har haft et fantastisk kvartal, hvor vi leverer vækst på alle centrale nøgletal, mens kunderne vælger at blive hos os, og flere kommer til,” lyder det fra administrerende direktør, Lars Thomsen.

Telenor har i nogle år været i gang med en større omstilling med fokus på en mere enkel opbygning i organisationen med færre beslutningslad og mere uddelegering af ansvar.

Og det er ikke mindst det, der nu giver resultater.

“Vi har nu gennem flere kvartaler leveret stabil vækst, og alt tyder på, at vi er godt på vej til at have omstillet os til at skabe en mere enkel og digital forretning,” lyder det fra Lars Thomsen.

Han peger på, at selskabets beslutning om at uddelegere ansvar til medarbejdere har givet mere “engagerede medarbejdere, der føler sig i stand til at tage ansvar for at gøre det enkelt for kunden og for hinanden internt.”

“ Det skaber et endnu stærkere og forbedret kundefokus, som er helt afgørende for os fremadrettet,” siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S