Salesforce efter analyse: Priserne på julegaver købt online står til at blive 20 procent højere end i fjor

Forsyningsproblemer vil få priserne op til årets julehandel til at stige en femtedel advarer softwaregiganten Salesforce, som netop er udkommet med dette års e-handelanalyse over julen.

Artikel top billede

(Foto: Pexels.com)

Igen i år anslås det, at onlinehandlen op til jul vil sætte nye rekorder. Det på trods af, at softewareleverandøren Salesforce i en ny analyse advarer om, at priserne i e-julehandlen i år vil bliver op til 20 procent dyrere end sidste år.

Årsagen er, at forsyningsproblemer øger omkostningerne for virksomhederne, og den regning sendes videre til forbrugeren.

Den amerikanske softwaregigant baserer sin analyse på indkøbsdata fra mere end en milliard forbrugere, skriver virksomheden i en pressemeddelese.

Undersøgelsen viser desuden, at tendensen til stigende priser allerede i 3. kvartal af 2021 er slået igennem for visse varetyper.

Det gælder særligt møbler, der grundet akutte udfordringer i forsyningskæden, oplevede prisstigninger på 32 procent i perioden fra juli-september. Tilsvarende problemer gjorde sig gældende på legetøj og elektronik, som forbrugerne skulle betale 21 procent mere for.

Trods de stigende priser anslår analysen aligevel, at salget vil stige syv procent sammenlignet med juleperioden sidste år. Den øgede handel er dog mere beskeden end den vækst på 50 procent, som onlinemarkedet så i 2019-2020.

"Julehandlen i år er på mange måder ramt af en perfekt storm af stigende omkostninger, lav tilgængelighed af mange varer og lange leveringstider, der vil være med til at gøre livet svært for forbrugerne," konstaterer Anders Gustafson, der er regional topleder for Salesforce Commerce Cloud i Danmark og Norge.

Han fortsætter:

"Det stiller ekstra krav til butikkernes serviceniveau i de kommende måneder og står i
skarp kontrast til sidste år, hvor restriktionerne i den fysiske detailhandel og den massive vækst online fyldte mest."

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job