Salesforce efter analyse: Priserne på julegaver købt online står til at blive 20 procent højere end i fjor

Forsyningsproblemer vil få priserne op til årets julehandel til at stige en femtedel advarer softwaregiganten Salesforce, som netop er udkommet med dette års e-handelanalyse over julen.

Artikel top billede

(Foto: Pexels.com)

Igen i år anslås det, at onlinehandlen op til jul vil sætte nye rekorder. Det på trods af, at softewareleverandøren Salesforce i en ny analyse advarer om, at priserne i e-julehandlen i år vil bliver op til 20 procent dyrere end sidste år.

Årsagen er, at forsyningsproblemer øger omkostningerne for virksomhederne, og den regning sendes videre til forbrugeren.

Den amerikanske softwaregigant baserer sin analyse på indkøbsdata fra mere end en milliard forbrugere, skriver virksomheden i en pressemeddelese.

Undersøgelsen viser desuden, at tendensen til stigende priser allerede i 3. kvartal af 2021 er slået igennem for visse varetyper.

Det gælder særligt møbler, der grundet akutte udfordringer i forsyningskæden, oplevede prisstigninger på 32 procent i perioden fra juli-september. Tilsvarende problemer gjorde sig gældende på legetøj og elektronik, som forbrugerne skulle betale 21 procent mere for.

Trods de stigende priser anslår analysen aligevel, at salget vil stige syv procent sammenlignet med juleperioden sidste år. Den øgede handel er dog mere beskeden end den vækst på 50 procent, som onlinemarkedet så i 2019-2020.

"Julehandlen i år er på mange måder ramt af en perfekt storm af stigende omkostninger, lav tilgængelighed af mange varer og lange leveringstider, der vil være med til at gøre livet svært for forbrugerne," konstaterer Anders Gustafson, der er regional topleder for Salesforce Commerce Cloud i Danmark og Norge.

Han fortsætter:

"Det stiller ekstra krav til butikkernes serviceniveau i de kommende måneder og står i
skarp kontrast til sidste år, hvor restriktionerne i den fysiske detailhandel og den massive vækst online fyldte mest."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos