Apple udsender ny beta-version af iOS-system, der kommer med en sladrefunktion som allerede hades af app-udbyderne

Apple lancerer en betaversion, at sit nye iOS-system, som kommer med en funktion, der kortlægger for iPhone-brugere præcist hvilke app, der følger med i hvad på enheden. Og den sladder-funktion falder ikke i god jord hos blandt andet Facebook og andre app-udbydere.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Apples App Privacy Report blev først præsenteret på Apples event WWDC 2021. Nu har det nye system fundet vej til Apples iPhones som iOS 15.2 beta-version.

Systemer præsenterer brugen af iPhone for en ny skærm, som kan slås til i indstillingerne, som giver Apples brugere et overblik over, hvilke oplysninger deres apps har adgang til, og hvad de deler.

Det skriver The Verge.

Til Apple-eventet forklarede smartphone-giganten, at den nye funktion vil vise brugeren hvilke tilladelser vedkommendes apps har, og hvor ofte de har fået adgang til dem i løbet af den sidste uge.

Den kan eksempelvis vise, at din vejrapp tilgår din placering hver time, skriver The Verge-journalisten.

Rapporten viser desuden de andre webdomæner, som pågældende app kontaktede, så brugeren kan sammenligen den information med de websteder, hun eller han besøgte direkte i appen.

Facebook og SnapChat sagsøger

Selv om den øgede gennemsigtighed må betragtes som et stort plus for brugeren, så er Apples privatlivs-oversigt ikke faldet i god jord hos hos alle app-udbydere.

Det tog Google godt to måneder at matche Apples iOS App Store-privatlivsetiketter, og både Facebook og SnapChat beskyldte delvist iPhones Ad Tracking Transparency-funktion - en funktion, der lader brugere fravælge visse former for annoncesporing - for mistede indtægtsmål.

Det er stadig ikke sikkert, at den nye funktion kommer med i den endelige udgave af iPhone-styresystemet.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en dygtig medarbejder til sektionen for Infrastruktursystemer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job