Apple udsender ny beta-version af iOS-system, der kommer med en sladrefunktion som allerede hades af app-udbyderne

Apple lancerer en betaversion, at sit nye iOS-system, som kommer med en funktion, der kortlægger for iPhone-brugere præcist hvilke app, der følger med i hvad på enheden. Og den sladder-funktion falder ikke i god jord hos blandt andet Facebook og andre app-udbydere.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Apples App Privacy Report blev først præsenteret på Apples event WWDC 2021. Nu har det nye system fundet vej til Apples iPhones som iOS 15.2 beta-version.

Systemer præsenterer brugen af iPhone for en ny skærm, som kan slås til i indstillingerne, som giver Apples brugere et overblik over, hvilke oplysninger deres apps har adgang til, og hvad de deler.

Det skriver The Verge.

Til Apple-eventet forklarede smartphone-giganten, at den nye funktion vil vise brugeren hvilke tilladelser vedkommendes apps har, og hvor ofte de har fået adgang til dem i løbet af den sidste uge.

Den kan eksempelvis vise, at din vejrapp tilgår din placering hver time, skriver The Verge-journalisten.

Rapporten viser desuden de andre webdomæner, som pågældende app kontaktede, så brugeren kan sammenligen den information med de websteder, hun eller han besøgte direkte i appen.

Facebook og SnapChat sagsøger

Selv om den øgede gennemsigtighed må betragtes som et stort plus for brugeren, så er Apples privatlivs-oversigt ikke faldet i god jord hos hos alle app-udbydere.

Det tog Google godt to måneder at matche Apples iOS App Store-privatlivsetiketter, og både Facebook og SnapChat beskyldte delvist iPhones Ad Tracking Transparency-funktion - en funktion, der lader brugere fravælge visse former for annoncesporing - for mistede indtægtsmål.

Det er stadig ikke sikkert, at den nye funktion kommer med i den endelige udgave af iPhone-styresystemet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura