Folkets tilbagevenden til de fysiske butikker lægger en dæmper på Amazons vilde vækstridt

Amazon har kunne fremvise enorme vækstrater under pandemien, hvor onlinehandlen bragede frem. Men nu begynder folk så småt at vende tilbage til de fysiske butikker, og det lægger en dæmper på Amazons omstæning, der også rammes af forsyningskæde-udfordringer.

Artikel top billede

(Foto: Christian Wiediger Rymh)

Amazons vilde vækstridt påvirkes af folkets tilbagevenden til de fysiske butikker.

Vækstraterne er nemlig faldende og samtidig er der forsyningskæde-udfordringer.

E-handels-giganten har aflagt regnskab for tredje kvartal, der viser en omsætning på 110,8 milliarder dollar, hvilket er en vækst på 15 procent i forhold til perioden sidste år.

Det er mere end en halvering af den vækst, der blev set i samme kvartal sidste år, der lød på 37 procent, skriver CNBC.

Selskabet gav torsdag aften dansk tid en ny salgsprognose. Amazons salg forventes af lande mellem 130 til 140 milliarder dollar i indeværende kvartal. Det svarer til en vækst mellem fire og 12 procent.

"Vi har altid sagt, når vi konfronteres med valget mellem at optimere den kortsigtede indtjening, eller hvad der er bedst for vores kunder på lang sigt, vil vi vælge det sidste," siger Andy Jassy i forbindelse med regnskabet.

Topchefen tilføjede, at Amazon forventer at bruge "adskillige milliarder af dollar" i meromkostninger på forbrugerforretningen i fjerde kvartal, da selskabet både er ramt af mangel på arbejdskraft, voksende medarbejderomkostninger, forsyningskæde-problemer og stigende fly- og fragtpriser.

Alle disse udforringer skal Amazon navigere i forud for feriesæsonen, der er selskabets mest lukrative med både jul og black friday i vente.

Amazons toplinje i tredje kvartal og forudsigerne for fjerde kvartal ligger under analytikernes forventninger. Investorerne er heller ikke helt tilfredse, da Amazon-aktien blev sendt ned med godt fem procent i eftermarkedet.

Mens flere problemer udfordrer Amazons detailforretning, så stormer cloud-forretningen derud af. For tredje kvartal steg omsætningen hos AWS med 39 procent til 16,11 milliarder dolllar. Samtidig lød driftsresultatet for dette forretningsben på 4,88 milliarder dollar.

Det samlede driftsresultat for hele kvartalet endte på 880 millioner dollar. Det vil sige, at hvis ikke AWS' indtjening var så høj, havde koncernen endt med et rungende underskud.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS