Hver tredje it-chef i landets kommuner har oplevet adganskodelæk efter at logge på sociale medier

Over 30 af landets i alt 98 kommunale it-chefter har fået deres adganskoder lækket efter at have brugt arbejdsmails til at logge ind på sociale medier.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Hver tredje it-chef i Danmarks 98 kommuner har fået lækket adgangskoder som resultat af at bruge deres arbejdsmails til at logge på private onlinetjenester.

Det viser en gennemgang af to hjemmesider, som gemmer på adgangskoder og brugernavne fra store datalækager, som DR har foretaget.

Det er selvsagt et problem for kommunenes sikkerhed mener flere eksperter. De lækkede adgangskoder kan blandt andet resultere i store phishing-angreb, hvor it-chefernes mailadresser bliver værktøj til at eksponere endnu flere menneskers oplysninger.

En af de lækage-ramte er formanden for Foreningen af kommunale it- og digitaliseringsansvarlige og it-chef i Favrskov Kommune Henrik Brix, der selv understreger til DR, at han ikke har brugt de adgangskoder, der er lækket fra de private onlinetjenester, til også at logge ind på sin arbejdsplads.

Han siger til sagen:

"Min kommunale mailadresse indgår i adskillige datalæk – jeg tror en otte til ni stykker over nogle år."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S