Her er Gartners dosmerseddel til digital succes: Tjek de vigtigste opgaver lige nu

Interview: Vanen tro var der fuldt hus, da Gartner over fire dage slog de virtuelle døre op til det årlige IT Symposium. Computerworld fangende Gartners danske top-rådgiver Claus Hagen Nielsen til et svar på, hvad de digitale kerneopgaverne bliver for virksomhederne i 2022. Her er hans hårdtslående råd, som ellers normalt kun er forbeholdt en eksklusiv skare.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek de vigtigste råd fra Gartners danske top-rådgiver
  • Her er den vigtigste opgave i virksomhedernes it-landskaber
  • Hvorfor det er svært at nå til digital transformation
  • De vigtigste teknologier lige nu
1.558
8 min
Der er tyngde bag de ord, der bliver serveret af Gartners danske top-rådgiver, Claus Hagen Nielsen.

Som senior executive partner hos Gartner har han i de seneste tre år rådgivet nogle af de største nordiske selskaber og offentlige organisationer.

Til daglig sker det via et eksklusivt Gartner-program forbeholdt it-ledere og direktører hos helt store private virksomheder og offentlige organisationer. Her kobles erfarne Gartner-rådgivere, som Claus Hagen Nielsen, på toppen af den omfattende research, Gartner leverer.

Da Computerworld fanger Claus Hagen Nielsen, er det også med en skarp deadline. For inden længe skal han videre til et round table i forbindelse med Gartners årlige IT Symposium med over 10.000 tilmeldinger.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS