Her er Gartners dosmerseddel til digital succes: Tjek de vigtigste opgaver lige nu

Interview: Vanen tro var der fuldt hus, da Gartner over fire dage slog de virtuelle døre op til det årlige IT Symposium. Computerworld fangende Gartners danske top-rådgiver Claus Hagen Nielsen til et svar på, hvad de digitale kerneopgaverne bliver for virksomhederne i 2022. Her er hans hårdtslående råd, som ellers normalt kun er forbeholdt en eksklusiv skare.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek de vigtigste råd fra Gartners danske top-rådgiver
  • Her er den vigtigste opgave i virksomhedernes it-landskaber
  • Hvorfor det er svært at nå til digital transformation
  • De vigtigste teknologier lige nu
1.558
8 min
Der er tyngde bag de ord, der bliver serveret af Gartners danske top-rådgiver, Claus Hagen Nielsen.

Som senior executive partner hos Gartner har han i de seneste tre år rådgivet nogle af de største nordiske selskaber og offentlige organisationer.

Til daglig sker det via et eksklusivt Gartner-program forbeholdt it-ledere og direktører hos helt store private virksomheder og offentlige organisationer. Her kobles erfarne Gartner-rådgivere, som Claus Hagen Nielsen, på toppen af den omfattende research, Gartner leverer.

Da Computerworld fanger Claus Hagen Nielsen, er det også med en skarp deadline. For inden længe skal han videre til et round table i forbindelse med Gartners årlige IT Symposium med over 10.000 tilmeldinger.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job