Huawei forsøger at omgå forbud: Indgår samarbejde om salg af smartphones

Salget af smartphones er styrtdykket for kinesiske Huawei, efter USA har indført forbud mod at handle med koncernen. Selskabet forsøger derfor at undgå forbuddet ved at indgå aftaler med en tredjepartsleverandør.

Artikel top billede

Huaweis smartphoneforretning er blevet hårdt ramt af USA's sanktioner, der forbyder virksomheder at handle med det kinesiske selskab.

Omsætningen for den kinesiske it-gigant er faldet med 33 procent i det seneste regnskab, og derfor har selskabet nu taget nye metoder i brug.

Huawei planlægger at sælge sin licens til en tredjepart, for at kunne få vigtige komponenter til sin smartphoneforretning og samtidig omgå forbuddet, som den amerikanske præsident Joe Biden har fastholdt mod virksomheden.

Det fortæller flere anonyme kilder med indsigt i sagen, skriver erhvervsmediet Bloomberg.

USA anklager Huawei for at medvirke til spionage, og derfor har selskabet de seneste måneder kæmpet med at sælge sine smartphones på det amerikanske marked.

Ifølge flere kilder planlægger Huawei at sælge licensen af sin smartphoneforretning til det statsejet kinesiske selskab PTAC, som herefter kan indkøbe udstyr på trods af forbuddet mod Huawei.

Forbuddet har særligt ramt Huaweis mulighed for at indkøbe chips og software fra andre virksomheder uden for Kina. Mest spektakulært betød forbuddet, at Huawei tidligere på året lancerede sit eget styresystem, da forbuddet forhindrede selskabet i at bruge Googles Android-styresystem.

Samarbejde med tredjepartsleverandører er endnu et forsøg på at omgå de regler, som blev indført under Donald Trump, og som Joe Biden har fastholdt siden han blev udnævnt som præsident tidligere på året.

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo