Huawei forsøger at omgå forbud: Indgår samarbejde om salg af smartphones

Salget af smartphones er styrtdykket for kinesiske Huawei, efter USA har indført forbud mod at handle med koncernen. Selskabet forsøger derfor at undgå forbuddet ved at indgå aftaler med en tredjepartsleverandør.

Artikel top billede

Huaweis smartphoneforretning er blevet hårdt ramt af USA's sanktioner, der forbyder virksomheder at handle med det kinesiske selskab.

Omsætningen for den kinesiske it-gigant er faldet med 33 procent i det seneste regnskab, og derfor har selskabet nu taget nye metoder i brug.

Huawei planlægger at sælge sin licens til en tredjepart, for at kunne få vigtige komponenter til sin smartphoneforretning og samtidig omgå forbuddet, som den amerikanske præsident Joe Biden har fastholdt mod virksomheden.

Det fortæller flere anonyme kilder med indsigt i sagen, skriver erhvervsmediet Bloomberg.

USA anklager Huawei for at medvirke til spionage, og derfor har selskabet de seneste måneder kæmpet med at sælge sine smartphones på det amerikanske marked.

Ifølge flere kilder planlægger Huawei at sælge licensen af sin smartphoneforretning til det statsejet kinesiske selskab PTAC, som herefter kan indkøbe udstyr på trods af forbuddet mod Huawei.

Forbuddet har særligt ramt Huaweis mulighed for at indkøbe chips og software fra andre virksomheder uden for Kina. Mest spektakulært betød forbuddet, at Huawei tidligere på året lancerede sit eget styresystem, da forbuddet forhindrede selskabet i at bruge Googles Android-styresystem.

Samarbejde med tredjepartsleverandører er endnu et forsøg på at omgå de regler, som blev indført under Donald Trump, og som Joe Biden har fastholdt siden han blev udnævnt som præsident tidligere på året.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse