Huawei forsøger at omgå forbud: Indgår samarbejde om salg af smartphones

Salget af smartphones er styrtdykket for kinesiske Huawei, efter USA har indført forbud mod at handle med koncernen. Selskabet forsøger derfor at undgå forbuddet ved at indgå aftaler med en tredjepartsleverandør.

Artikel top billede

Huaweis smartphoneforretning er blevet hårdt ramt af USA's sanktioner, der forbyder virksomheder at handle med det kinesiske selskab.

Omsætningen for den kinesiske it-gigant er faldet med 33 procent i det seneste regnskab, og derfor har selskabet nu taget nye metoder i brug.

Huawei planlægger at sælge sin licens til en tredjepart, for at kunne få vigtige komponenter til sin smartphoneforretning og samtidig omgå forbuddet, som den amerikanske præsident Joe Biden har fastholdt mod virksomheden.

Det fortæller flere anonyme kilder med indsigt i sagen, skriver erhvervsmediet Bloomberg.

USA anklager Huawei for at medvirke til spionage, og derfor har selskabet de seneste måneder kæmpet med at sælge sine smartphones på det amerikanske marked.

Ifølge flere kilder planlægger Huawei at sælge licensen af sin smartphoneforretning til det statsejet kinesiske selskab PTAC, som herefter kan indkøbe udstyr på trods af forbuddet mod Huawei.

Forbuddet har særligt ramt Huaweis mulighed for at indkøbe chips og software fra andre virksomheder uden for Kina. Mest spektakulært betød forbuddet, at Huawei tidligere på året lancerede sit eget styresystem, da forbuddet forhindrede selskabet i at bruge Googles Android-styresystem.

Samarbejde med tredjepartsleverandører er endnu et forsøg på at omgå de regler, som blev indført under Donald Trump, og som Joe Biden har fastholdt siden han blev udnævnt som præsident tidligere på året.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job