Huaweis omsætning styrtdykker: Faldet med 33 procent

Huaweis omsætning fortsætter med at styrtdykke i kølvandet på restriktioner og handelsforbud. På et år er der blevet skåret en tredjedel af selskabets omsætning.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kinesiske Huaweis omsætning fortsætter med at falde med stor hast.

For tredje kvartal i træk, må Huawei nemlig stå model til markant nedgang i omsætningen.

Selskabets omsætning i for årets tre første regnskabskvartaler er faldet med hele 33 procent i forhold til de tilsvarende kvartaler i fjor.

Huaweu har i årets første ni måneder en omsætning på 456 milliarder yuan, hvilket svarer til omkring det samme beløb i kroner.

Nedgangen er resultatet af en længere nedgang.

Selskabet noterede i årets første kvartal et fald i omsætningen på 16 procent. I første halvår var omsætningen samlet set faldet med 29 procent i forhold til første halvår et år tidligere.

Og ni måneder fremme i året, er årets samlede omsætning altså faldet med nu 33 procent sammenlignet med den samme periode i 2020.

Huaweis nuværende formand, Guo Ping, meddeler ifølge selskabet, at faldet flugter med de opstillede forventninger, samt at selskabets B2C-forretning er blevet ‘alvorligt ramt,’ mens B2B-forretningen er stabil.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos