Microsoft genindfører ‘blue screen of death’ i Windows

Microsoft gendindfører den klassiske ‘blue screen of death’ i Windows 11, hvor ‘dødsfarven’ siden lanceringen har været sort.

Artikel top billede

Microsofts ide om at ændre ‘nedbruds-farven’ i Windows fra den klassiske blå til sort holdt ikke længe.

Microsoft dropper nemlig den nye ‘black screen of death’, som selskabet i al stilhed indførte med lanceringen af Windows 11.

Istedet vender Microsoft tilbage den klassiske blå farve, som altid er blevet anvendt, når Windows-styresystemerne crasher og som derfor har fået navnet ‘blue screen of death’ eller BSOD.

Det fremgår af den lange oversigt over ændringer og justeringer i Windows 11, som Microsoft udsendte for få dage siden.

“Vi har ændret skærm-farven til blå, når en enhed stopper med at virke eller rammes af en fejl, som i tidligere versioner af Windows,” meddeler Microsoft her.

Du finder hele listen her.

Skulle være sort

Microsoft droppede ellers den blå farve i Windows 11 for at ensrette brugen af farver i Windows 11, hvor også de skærmbilleder, der vises ved opstart og nedlukning, er sorte.

“Blue screen of death’ er en af de måske mest berømte skærm-billeder i it-verdenen, som er blevet anvendt af Microsoft helt siden MS-DOS-baserede Windows 3.0, der blev lanceret i 1990’erne.

BSOD fik sit folkelige gennembrud som en kendt, men jo ikke særlig populær, følgesvend i Windows-versioner som Windows 95, Windows Me og Windows Vista.

Siden har Microsoft kun indført ‘store’ design-ændringer i BSOD to gange.

Første gang var i Windows 8-versionen i 2012, hvor der blev indført en trist smiley. Anden gang i 2016, da der i visse tilfælde blev tilføjet QR-kode i skærm-meddelelsen.

Måske mindre kendt er det, at Microsoft også anvender andre ‘of death’-farver.

Har man problemer med grafikkortet i Windows kan man således få fremvist en ‘red screen of death’ eller en ‘brown screen of death.’

Microsoft Surface-maskiner, der kører med Windows 8.1, kan ved crash fremvise en ‘grey screen of death,’ mens Windows 10 i 2016 fik indbygget en ‘green screen of death’ for visse brugere.

Microsoft-systemerne anvender i andre tilfælde også gul, hvid og lilla som ‘of death’-farver.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S