Microsoft genindfører ‘blue screen of death’ i Windows

Microsoft gendindfører den klassiske ‘blue screen of death’ i Windows 11, hvor ‘dødsfarven’ siden lanceringen har været sort.

Artikel top billede

Microsofts ide om at ændre ‘nedbruds-farven’ i Windows fra den klassiske blå til sort holdt ikke længe.

Microsoft dropper nemlig den nye ‘black screen of death’, som selskabet i al stilhed indførte med lanceringen af Windows 11.

Istedet vender Microsoft tilbage den klassiske blå farve, som altid er blevet anvendt, når Windows-styresystemerne crasher og som derfor har fået navnet ‘blue screen of death’ eller BSOD.

Det fremgår af den lange oversigt over ændringer og justeringer i Windows 11, som Microsoft udsendte for få dage siden.

“Vi har ændret skærm-farven til blå, når en enhed stopper med at virke eller rammes af en fejl, som i tidligere versioner af Windows,” meddeler Microsoft her.

Du finder hele listen her.

Skulle være sort

Microsoft droppede ellers den blå farve i Windows 11 for at ensrette brugen af farver i Windows 11, hvor også de skærmbilleder, der vises ved opstart og nedlukning, er sorte.

“Blue screen of death’ er en af de måske mest berømte skærm-billeder i it-verdenen, som er blevet anvendt af Microsoft helt siden MS-DOS-baserede Windows 3.0, der blev lanceret i 1990’erne.

BSOD fik sit folkelige gennembrud som en kendt, men jo ikke særlig populær, følgesvend i Windows-versioner som Windows 95, Windows Me og Windows Vista.

Siden har Microsoft kun indført ‘store’ design-ændringer i BSOD to gange.

Første gang var i Windows 8-versionen i 2012, hvor der blev indført en trist smiley. Anden gang i 2016, da der i visse tilfælde blev tilføjet QR-kode i skærm-meddelelsen.

Måske mindre kendt er det, at Microsoft også anvender andre ‘of death’-farver.

Har man problemer med grafikkortet i Windows kan man således få fremvist en ‘red screen of death’ eller en ‘brown screen of death.’

Microsoft Surface-maskiner, der kører med Windows 8.1, kan ved crash fremvise en ‘grey screen of death,’ mens Windows 10 i 2016 fik indbygget en ‘green screen of death’ for visse brugere.

Microsoft-systemerne anvender i andre tilfælde også gul, hvid og lilla som ‘of death’-farver.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS