Finn Krusholms Tricent henter 22 millioner kroner i lyn-investering: Sigter nu efter unicorn-status

Compliance-selskabet Tricent henter 22 millioner kroner i frisk kapital. Nu er selskabet klar til næste vækstfase, lyder det fra stifter og CEO Finn Krusholm. "Vi er heller ikke blege for at sige, at vi har et mål om kunne kalde os for unicorn en dag."

Artikel top billede

(Foto: Finn Krusholm)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Tricents vækstplan
  • Hvor stor en investering selskabet har lukket
1.002
5:15 min
Det fremadstormende it-sikkerhedsfirma Tricent får endnu engang skudt millioner af kroner ind i forretningen.

Tricent henter tre millioner euro, svarende til 22 millioner kroner, fra omkring 40 danske investorer.

"Det er en del prominente navne fra dansk it, der er med, og det er sket på rekordtid," fortæller Finn Krusholm, stifter og CEO i Tricent, til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job