Nu vil Apple for første gang begynde at sælge reservedele til sine iPhone- og Mac-produkter

Nu får den almene Apple-bruger mulighed for at købe reservedele og reparere sine dyre Apple-dele selv. Og der vil oven i købet være rabat til dem, der returnerer de brugte dele.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Aplle melder i dag ud, at computer-producenten vil begynde at sælge reservedele og værktøjer til offentligheden, så Apple-brugere kan udføre deres egne reparationer på iPhones og Mac-computere.

Apple oplyser, ifølge Reuters, at man til at starte med, kan købe et udvalg, der omfatter omkring 200 reservedele og værktøjer, der sigter mod at løse de mest almindelige problemer med skærme, batterier og kameraer på iPhone 12 og 13.

Programmet, lover Apple, vil med tiden udvides til også at omfatte Mac-computere, der bruger Apples M1-chip og senere til mindre almindelige reparationer.

I 2019 startede Apple et program, hvor uafhængige værksteder kan købe producentens computer-dele, værktøjer og manualer. I dag omfatter dette program 2.800 uafhængige butikker.

Det er dette program, der nu udviddes til også at inkludere den almene Apple-bruger. Med selvbetjeningsprogrammet vil Apple-kunder være i stand til at købe disse dele direkte for at udføre deres egne reparationer efter at have læst en manual.

Kunder vil blive tilbudt samme pris på dele og værktøj som de uafhængige værksteder, og de vil desuden have mulighed for at returnere brugte dele til Apple og med det modtage en rabat.

Programmet vil starte i begyndelsen af ​​næste år i USA og udvides til flere lande senere på året.

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Procon Solution A/S

Customer Success Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura