Nordisk Film køber 13 procent af spilvirksomhed for trecifret millionbeløb: Computerspil er nu større end den gamle film-forretning

Danske Nordisk Film investerer endnu en gang i en spilvirksomhed. Denne gang er det endnu et opkøb i Star Stable Entertainment, der står bag et hestespil henvendt til piger. Spilforretningen udgør nu Nordisk Films største forretningsområde, skriver Finans.

Artikel top billede

Nordisk Film, Danmarks største og ældste biografkæde, stiftet i 1915, investerer endnu en gang i spilvirksomhed.

For et trecifret millionbeløb har Nordisk Film, der er ejet af Egmont, købt yderligere 13 procent af det svenske Star Stable Entertainment, der står bag et yderst populært hestespil henvendt til piger.

Via Nordisk Film-divisionen Nordisk Games ejer koncernen nu en aktiemajoritet på knap 57 procent af Star Stable, der i 2020 fordoblede sin omsætning til cirka 275 millioner kroner.

Det oplyser Nordisk Film i en meddelelse til Computerworld.

Siden 2017 har Nordisk Film brut 1,5 milliarder kroner på investeringer i spilindustrien.

Og spilforretningen er nu blevet det største forretningsområde hos Nordisk Film, skriver Finans.

"Gaming er jo verdens største underholdningskategori med flere længder, så det er klart, at det også er en stor kategori for os og en del af vores transformation," siger direktør Allan Mathson Hansen til Finans.

Nordisk Film-direktøren afviser at komme ind på den præcise fordeling af omsætningen, men det forlyder, at spilforretningen i grove træk tegner sig for 50 procent af omsætningen.

Nordisk Film ikke foretaget et opkøb i Danmark de seneste tre år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse