Nordisk Film køber 13 procent af spilvirksomhed for trecifret millionbeløb: Computerspil er nu større end den gamle film-forretning

Danske Nordisk Film investerer endnu en gang i en spilvirksomhed. Denne gang er det endnu et opkøb i Star Stable Entertainment, der står bag et hestespil henvendt til piger. Spilforretningen udgør nu Nordisk Films største forretningsområde, skriver Finans.

Artikel top billede

Nordisk Film, Danmarks største og ældste biografkæde, stiftet i 1915, investerer endnu en gang i spilvirksomhed.

For et trecifret millionbeløb har Nordisk Film, der er ejet af Egmont, købt yderligere 13 procent af det svenske Star Stable Entertainment, der står bag et yderst populært hestespil henvendt til piger.

Via Nordisk Film-divisionen Nordisk Games ejer koncernen nu en aktiemajoritet på knap 57 procent af Star Stable, der i 2020 fordoblede sin omsætning til cirka 275 millioner kroner.

Det oplyser Nordisk Film i en meddelelse til Computerworld.

Siden 2017 har Nordisk Film brut 1,5 milliarder kroner på investeringer i spilindustrien.

Og spilforretningen er nu blevet det største forretningsområde hos Nordisk Film, skriver Finans.

"Gaming er jo verdens største underholdningskategori med flere længder, så det er klart, at det også er en stor kategori for os og en del af vores transformation," siger direktør Allan Mathson Hansen til Finans.

Nordisk Film-direktøren afviser at komme ind på den præcise fordeling af omsætningen, men det forlyder, at spilforretningen i grove træk tegner sig for 50 procent af omsætningen.

Nordisk Film ikke foretaget et opkøb i Danmark de seneste tre år.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job