Stifter Jacob Appel sælger Netsolutions og fratræder: Selskabet overtages af to direktører

Stifter af Netsolutions, Jacob Appel, sælger selskabet til administrerende direktør Henrik Koska og markedsdirektør Oktay Ilgöy og fratræder med omgående virkning.

Artikel top billede

CEO Henrik Koska (tv) og markedsdirektør Oktay Ilgöy køber NetSolutions med omkring 20 medarbejdere. (Foto: NetSolutions)

Stifter af Netsolutions, Jacob Appel, sælger hele virksomheden og trækker sig helt ud af den daglige drift, hvor han i de senere år har fungeret som CIO.

Jacob Appel stiftede selskabet i 1999, hvor det hed Net-Supplies.

Han har ifølge tal fra virksomhedsregisteret hidtil siddet på en bestemmende ejerandel på 68,26 procent af selskabet, der i seneste regnskabsår omsatte for knap 106 millioner kroner.

Men nu er det slut. Hele Jacob Appels andel af Netsolutions overtages nu af selskabets administrerende direktør, Henrik Hermen Koska, samt markedsdirektør Oktay Ilgöy.

De har hidtil ejet mindre dele af selskabet.

Henrik Koska og Oktay Ilgöy vil ikke oplyse, hvor stor en ejerandel, de nu kommer op på.

De meddeler blot, at de nu ‘øger deres ejerandele’ samt at der nu indtræder det, som de kalder for ‘tre erfarne erhvervsfolk’ i Netsolutions ejerkreds.

De vil ikke oplyse, hvem det drejer sig om.

“Den nye ejerkreds har store planer for det næste trin i selskabets videre rejse, omend visionen er uændret: NetSolutions vil også i fremtiden være de bedste til at gøre det ultranemt for vores kunder at handle it-produkter og løsninger,” meddeler Henrik Koska.

Ifølge ham er det ambitionen at blive blandt de største ‘total-leverandører af it-produkter’ herhjemme.

Netsolutions omsætning dykkede i fjor med godt ni procent til knap 106 millioner kroner, mens indtjeningen landede på godt 1,1 millioner kroner.

Netsolutions er specialiseret i hardware-salg og har små 20 medarbejdere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics