Inspari må afvise ordrer på grund af mangel på medarbejdere: “Det gør rigtigt ondt”

It-komet 2021: Den massive mangel på it-medarbejdere, betyder at Inspari må sige nej til ordrer, fordi der ikke er hænder nok til at løse opgaven. “Tid er en faktor, når du har en forretning som vores, hvor en stor del er konsulentarbejde,” siger administrerende direktør Jens-Jacob Aarup.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / Peter jarvad)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvad den store mangel på it-medarbejdere betyder for Inspari
  • Hvordan selskabet løser problemet
425
2:15 min
Væksten hos den danske BI-virksomhed Inspari bulrer frem i disse år. Endda så meget, at selskabet er blevet kåret som vinder i BI-kategorien i Computerworlds årlige undersøgelse It-vækst 2021.

Det er anden gang, at Inspari ligger nummer ét i kategorien og den høje vækst betyder samtidig, at selskabet skal ud at finde nye medarbejdere.

Administrerende direktør Jens-Jacob Aarup vil gerne ansætte mellem 20 og 30 nye it-medarbejdere. Men i et arbejdsmarked, hvor alle mangler hænder, er han ikke sikker på, at det kan lade sig gøre.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS