Inspari må afvise ordrer på grund af mangel på medarbejdere: “Det gør rigtigt ondt”

It-komet 2021: Den massive mangel på it-medarbejdere, betyder at Inspari må sige nej til ordrer, fordi der ikke er hænder nok til at løse opgaven. “Tid er en faktor, når du har en forretning som vores, hvor en stor del er konsulentarbejde,” siger administrerende direktør Jens-Jacob Aarup.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / Peter jarvad)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvad den store mangel på it-medarbejdere betyder for Inspari
  • Hvordan selskabet løser problemet
425
2:15 min
Væksten hos den danske BI-virksomhed Inspari bulrer frem i disse år. Endda så meget, at selskabet er blevet kåret som vinder i BI-kategorien i Computerworlds årlige undersøgelse It-vækst 2021.

Det er anden gang, at Inspari ligger nummer ét i kategorien og den høje vækst betyder samtidig, at selskabet skal ud at finde nye medarbejdere.

Administrerende direktør Jens-Jacob Aarup vil gerne ansætte mellem 20 og 30 nye it-medarbejdere. Men i et arbejdsmarked, hvor alle mangler hænder, er han ikke sikker på, at det kan lade sig gøre.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S