Inspari må afvise ordrer på grund af mangel på medarbejdere: “Det gør rigtigt ondt”

It-komet 2021: Den massive mangel på it-medarbejdere, betyder at Inspari må sige nej til ordrer, fordi der ikke er hænder nok til at løse opgaven. “Tid er en faktor, når du har en forretning som vores, hvor en stor del er konsulentarbejde,” siger administrerende direktør Jens-Jacob Aarup.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / Peter jarvad)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvad den store mangel på it-medarbejdere betyder for Inspari
  • Hvordan selskabet løser problemet
425
2:15 min
Væksten hos den danske BI-virksomhed Inspari bulrer frem i disse år. Endda så meget, at selskabet er blevet kåret som vinder i BI-kategorien i Computerworlds årlige undersøgelse It-vækst 2021.

Det er anden gang, at Inspari ligger nummer ét i kategorien og den høje vækst betyder samtidig, at selskabet skal ud at finde nye medarbejdere.

Administrerende direktør Jens-Jacob Aarup vil gerne ansætte mellem 20 og 30 nye it-medarbejdere. Men i et arbejdsmarked, hvor alle mangler hænder, er han ikke sikker på, at det kan lade sig gøre.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS