Inspari må afvise ordrer på grund af mangel på medarbejdere: “Det gør rigtigt ondt”

It-komet 2021: Den massive mangel på it-medarbejdere, betyder at Inspari må sige nej til ordrer, fordi der ikke er hænder nok til at løse opgaven. “Tid er en faktor, når du har en forretning som vores, hvor en stor del er konsulentarbejde,” siger administrerende direktør Jens-Jacob Aarup.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / Peter jarvad)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvad den store mangel på it-medarbejdere betyder for Inspari
  • Hvordan selskabet løser problemet
425
2:15 min
Væksten hos den danske BI-virksomhed Inspari bulrer frem i disse år. Endda så meget, at selskabet er blevet kåret som vinder i BI-kategorien i Computerworlds årlige undersøgelse It-vækst 2021.

Det er anden gang, at Inspari ligger nummer ét i kategorien og den høje vækst betyder samtidig, at selskabet skal ud at finde nye medarbejdere.

Administrerende direktør Jens-Jacob Aarup vil gerne ansætte mellem 20 og 30 nye it-medarbejdere. Men i et arbejdsmarked, hvor alle mangler hænder, er han ikke sikker på, at det kan lade sig gøre.

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS