Inspari må afvise ordrer på grund af mangel på medarbejdere: “Det gør rigtigt ondt”

It-komet 2021: Den massive mangel på it-medarbejdere, betyder at Inspari må sige nej til ordrer, fordi der ikke er hænder nok til at løse opgaven. “Tid er en faktor, når du har en forretning som vores, hvor en stor del er konsulentarbejde,” siger administrerende direktør Jens-Jacob Aarup.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / Peter jarvad)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvad den store mangel på it-medarbejdere betyder for Inspari
  • Hvordan selskabet løser problemet
425
2:15 min
Væksten hos den danske BI-virksomhed Inspari bulrer frem i disse år. Endda så meget, at selskabet er blevet kåret som vinder i BI-kategorien i Computerworlds årlige undersøgelse It-vækst 2021.

Det er anden gang, at Inspari ligger nummer ét i kategorien og den høje vækst betyder samtidig, at selskabet skal ud at finde nye medarbejdere.

Administrerende direktør Jens-Jacob Aarup vil gerne ansætte mellem 20 og 30 nye it-medarbejdere. Men i et arbejdsmarked, hvor alle mangler hænder, er han ikke sikker på, at det kan lade sig gøre.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg