Sandberg er Danmarksmester i vækst blandt hardware-producenter

It-komet Danske Sandberg brillerer med sin evne til vedvarende vækst. Derfor løber årets Top 100-vinder også med sejren i pc- og udstyrskategorien i Årets It-komet-undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Niels Veileborg)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • De 9 pc- og udstyrsproducenter der indgår i analysen og deres nøgletal for de seneste fire år
379
2 min
Da coronapandemien brød løs blev store dele af landets arbejdsstyrke henvist til hjemmekontoret.

Med ét skabte det et markant anderledes hardware-behov. Hjemmearbejdspladsen skulle etableres med nyt grej i form af laptops, headsets, tastaturer og webkameraer.

Samtidig hobede danskernes formuer sig også op, da indefrosne feriepenge blev frigivet alt imens, det ikke var muligt at spendere penge på udlandsrejser.

Det var tendenser, der gav luft under vingerne hos de danske pc- og udstyrsproducenter.

Men der var alligevel ikke tale om en vedvarende dans på roser.

Udledt af coronapandemien kom forsyningskrisen, hvor mikrochips pludselig var sjældne og særdeles eftertragtede.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen