Sandberg er Danmarksmester i vækst blandt hardware-producenter

It-komet Danske Sandberg brillerer med sin evne til vedvarende vækst. Derfor løber årets Top 100-vinder også med sejren i pc- og udstyrskategorien i Årets It-komet-undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Niels Veileborg)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • De 9 pc- og udstyrsproducenter der indgår i analysen og deres nøgletal for de seneste fire år
379
2 min
Da coronapandemien brød løs blev store dele af landets arbejdsstyrke henvist til hjemmekontoret.

Med ét skabte det et markant anderledes hardware-behov. Hjemmearbejdspladsen skulle etableres med nyt grej i form af laptops, headsets, tastaturer og webkameraer.

Samtidig hobede danskernes formuer sig også op, da indefrosne feriepenge blev frigivet alt imens, det ikke var muligt at spendere penge på udlandsrejser.

Det var tendenser, der gav luft under vingerne hos de danske pc- og udstyrsproducenter.

Men der var alligevel ikke tale om en vedvarende dans på roser.

Udledt af coronapandemien kom forsyningskrisen, hvor mikrochips pludselig var sjældne og særdeles eftertragtede.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job