Sandberg er Danmarksmester i vækst blandt hardware-producenter

It-komet Danske Sandberg brillerer med sin evne til vedvarende vækst. Derfor løber årets Top 100-vinder også med sejren i pc- og udstyrskategorien i Årets It-komet-undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Niels Veileborg)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • De 9 pc- og udstyrsproducenter der indgår i analysen og deres nøgletal for de seneste fire år
379
2 min
Da coronapandemien brød løs blev store dele af landets arbejdsstyrke henvist til hjemmekontoret.

Med ét skabte det et markant anderledes hardware-behov. Hjemmearbejdspladsen skulle etableres med nyt grej i form af laptops, headsets, tastaturer og webkameraer.

Samtidig hobede danskernes formuer sig også op, da indefrosne feriepenge blev frigivet alt imens, det ikke var muligt at spendere penge på udlandsrejser.

Det var tendenser, der gav luft under vingerne hos de danske pc- og udstyrsproducenter.

Men der var alligevel ikke tale om en vedvarende dans på roser.

Udledt af coronapandemien kom forsyningskrisen, hvor mikrochips pludselig var sjældne og særdeles eftertragtede.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest