Skat skruer op for momskontrol: It-løsning har stoppet fejlagtige udbetalinger af negativ moms for knap 7,3 milliarder kroner

Et digitalt kontrolværktøj hos Skattestyrelsen har siden 2014 hævet præcisionen omkring fejlagtige udbetaling af negativ moms. Hvor Skattestyrelsen i 2014 fandt fejl i halvdelen af kontrollerne af negativ moms, er det tal i de seneste år steget til knap 70 procent.

Artikel top billede

Morten Bødskov (S), skatteminister. (Foto: PR-Foto)

Årligt modtager Skattestyrelsen omkring 350.000 anmodninger fra virksomheder om udbetaling af negativ moms.

Men det er ifølge skatteminister Morten Bødskov (S) helt afgørende for finansieringen af vores velfærdssamfund, at virksomhederne betaler den moms, de skal.

Morten Bødskov annoncerer nu, at der vil blive skruet yderligere op for kontrolindsatsen.

Derfor vækker det også begejstring, at et digitalt kontrolværktøj siden 2014 har øget præcisionen af, hvornår der har skulle sættes en stopper for fejlagtige udbetalinger af negativ moms.

I alt har Skattestyrelsens kontrol af udbetalingen af moms siden 2014 stoppet fejlagtige udbetalinger for knap 7,3 milliarder kroner.

Alene i 2020 blev der stoppet udbetalinger for knap 790 millioner kroner.

Det digitale kontrolværktøj er siden implementeringen i 2014 løbende blevet forbedret i takt med praktiske erfaringer med værktøjet, og hvor Skattestyrelsen i 2014 fandt fejl i halvdelen af kontrollerne af negativ moms, er det tal i de seneste år steget til knap 70 procent, lyder det i en meddelelse.

"Det er vigtigt, at det er de rette udbetalinger, vi udvælger til kontrol. Både for at sikre, at vi får stoppet fejlagtige udbetalinger, men også for ikke at forstyrre de virksomheder, der har krav på at få negativ moms udbetalt," lyder det fra Johnny Schaadt Hansen, underdirektør for større erhvervsvirksomheder hos Skattestyrelsen.

"Det digitale kontrolværktøj har vist sig at være en god hjælp i dette arbejde. Derfor arbejder vi løbende på at forbedre det, og samtidigt indarbejder vi et tilsvarende værktøj i vores øvrige momskontroller," fortsætter han.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S